"Twój Heini". W Izraelu odkryto zaginione prywatne archiwum Heinricha Himmlera

Dziesiątki lat uważano je za zaginione. Teraz prywatne archiwum Heinricha Himmlera ujrzało światło dzienne. Ta "spuścizna" daje wgląd w życie jednego z największych nazistowskich zbrodniarzy.

W Izraelu odnaleziono prywatne archiwum Heinricha Himmlera, jednego z głównych przywódców nazistowskich Niemiec. Dokumenty te znajdowały się przez wiele lat w prywatnych rękach, po czym trafiły do prywatnego archiwum. Ich kopie są w posiadaniu berlińskiej redakcji dziennika "Die Welt". Część materiałów opublikowano zarówno w sobotnim, jak i niedzielnym wydaniu gazety (25 i 26.01). Autentyzm znaleziska potwierdziło Niemieckie Archiwum Federalne.

Prywatna korespondencja z lat 1927-1945

Jak podaje "Die Welt", prywatna korespondencja Himmlera pochodzi z lat 1927-1945. Ostatni list do żony Margi (Margarete) Himmler miał napisać na 5 tygodni przed popełnieniem samobójstwa. Do znalezionych dokumentów, setek prywatnych listów i notatek, należą również nieznane dotąd prywatne zdjęcia, a nawet przepisy kulinarne.

Listy do żony Himmler podpisywał "Twój Heini", a do dzieci "Wasz Tatuś". Charakter pisma jest zgodny z innymi znanymi zapiskami Himmlera. Tymczasem listy jego żony są w posiadaniu Niemieckiego Archiwum Federalnego. Według gazety są uzupełnieniem tego, co pisał do niej jej małżonek.

"Niejako normalne listy miłosne"

W pierwszych latach ich związku Himmler i jego żona pisali do siebie "liczne, zwykłe listy miłosne" - zaznacza w artykule Die Welt. A jednak już w tym okresie przebija z nich "zaciekłość Himmlera i jego niepohamowany antysemityzm". Według berlińskiej gazety kolekcja listów daje też wgląd w kryzys małżeński Himmlerów (pod koniec lat trzydziestych Himmler miał romans ze swoją sekretarką Hedwig Potthast).

Heinricha Himmlera uważano za jednego z najważniejszych ludzi w otoczeniu Hitlera. Był szefem SS i Gestapo, a od 1943 roku ministrem spraw wewnętrznych III Rzeszy. Podlegały mu obozy koncentracyjne. Był odpowiedzialny za eksterminację Żydów w Europie. Pod koniec wojny, będąc w niewoli brytyjskiej, połknął kapsułkę z cyjankiem.

embed

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o: