"Niech wierni robią rachunek sumienia z tego, co wybierają w mediach. W formie pozytywnej stworzymy listy..."

- Zgłoszę propozycję, by Episkopat zachęcał i zobowiązywał wiernych do odpowiedzialności za to, co wybierają w mediach, co jest ich codziennym medialnym pokarmem; żeby robili z tego rachunek sumienia - zapowiedział arcybiskup Wacław Depo.

- Dzisiaj tzw. poprawność polityczna czy wszelkiego rodzaju manipulacje są czymś tak powszechnym, że ludzie już nie wiedzą, kto mówi prawdę i komu należy wierzyć, za kim powinno się pójść - mówi w rozmowie z "Niedzielą" abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

- Nie ma wielu prawd, chociaż przyzwyczailiśmy się dzisiaj do publicystycznych stwierdzeń, że każdy ma swoją prawdę i w imię wolności może ją upowszechniać - uważa Depo. Dodaje, że ,,wolność musi być budowana na prawdzie obiektywnej, bo inaczej będzie kłamliwą ideologią, która jest zagrożeniem dla konkretnego człowieka i dla całej ludzkiej społeczności".

"Niech wierni robią rachunek sumienia..."

Zapytany o poprawność polityczną, metropolita częstochowski stwierdza, że ,,każdy polityk jest zobowiązany najpierw do poznania i zrozumienia rzeczywistości - w imię odpowiedzialności i dobra wspólnego narodu". - Rozpoznawanie prawdy o rzeczywistości nie może być od tego dobra oddzielone - powinno być z nim bardzo ściśle powiązane. Jeśli w działaniu polityka tego nie ma, to jest on zwyczajnym graczem politycznym, a nie człowiekiem służącym własnemu narodowi - mówi hierarcha.

Metropolita z ubolewaniem zauważa, że ,,codzienne bombardowanie nas informacjami płynącymi zewsząd, gdziekolwiek człowiek się znajduje, powoduje, że nie zawsze napełniamy się treścią, która jest bardziej wartościowa, ale i wymagająca". - Chłoniemy najczęściej to, co lekkie i przyjemne, m.in. tak licznie oglądamy programy rozrywkowe, które niczym igrzyska złego humoru, ośmieszają podstawowe wartości, jakimi są: rodzina, szacunek, prawda, i poprzez kłamstwo oraz oszczerczą propagandę próbują wychowywać ludzi - mówi abp Depo i wskazuje na konieczność skorzystania z mediów katolickich przez wiernych, rodziny i wspólnoty.

- Dlatego zgłoszę propozycję, by Episkopat zachęcał i zobowiązywał wiernych do odpowiedzialności za to, co wybierają w mediach, co jest ich codziennym medialnym pokarmem; żeby robili z tego rachunek sumienia. W formie pozytywnej, a nie pewnej nagany, będziemy starali się takie listy przygotowywać - zapowiada hierarcha. Uważa za konieczne to, by ,,rekolekcjoniści i katecheci zobowiązywali dorosłych i młodych do czytania przynajmniej raz w tygodniu jakiegoś katolickiego czasopisma".

"Uderza mnie pamięć historyczna"

Odnosząc się do kondycji polskiego dziennikarstwa, abp Depo zauważa, że ,,jest to olbrzymie zderzenie jednego świata z drugim". - Od jakiegoś czasu uderza się m.in. w to, co nazywamy pamięcią historyczną, tzn. w świadomość tego, kim jesteśmy i jacy powinniśmy być, i tym samym w odpowiedzialność za wychowanie najmłodszych - przypomina abp Depo. Podkreśla, że ,,bez jedności i solidarności katolickich środków społecznego przekazu nie zmienimy oblicza tej ziemi".

Metropolita częstochowski zauważa z nadzieją, że ,,Polacy zaczynają się budzić od strony prawdy, sumienia i już nie pozwalają na przykrywanie najważniejszych tematów, lecz wychodzą na ulice, czy to organizując marsz dla życia, czy marsz dla poparcia Telewizji Trwam na multipleksie, czy inne marsze". - Również Orszak Trzech Króli, organizowany w tylu miastach w Polsce, pokazał, że i wielkie widowisko religijne może nieść ze sobą bardzo ważne aktualne treści - konkluduje.

"Dla każdego człowieka dobrej woli..."

Na zakończenie wywiadu odnosi się do faktu, że od 15 lutego TV Trwam zacznie nadawanie na cyfrowym multipleksie. Jak mówi, ,,będę mógł wreszcie uwierzyć, że jest wolność medialna, kiedy jedną decyzją będę mógł nastawić tę stację i oglądać jej program czy to informacyjny, czy modlitewny, formacyjny, czy publicystyczny".

- Siłą Telewizji Trwam od lat jest bowiem to, że przekaz związany z działalnością apostolską Ojca Świętego czy też związany z wieloma wydarzeniami w Kościele jest nieporównywalny z żadną inną stacją. Teraz ów przekaz będzie dostępny dla każdego człowieka dobrej woli, także tego, który dzisiaj może jest jeszcze na obrzeżach Kościoła lub nawet jest jego przeciwnikiem - podsumował abp Depo.

Więcej o: