Seremet o sprawie Trynkiewicza: Ustawa? Niezwykle trudny dylemat sprzeczności z konstytucją i ochrony życia

Czy ustawa, w myśl której Andrzej Trynkiewicz po wyjściu z więzienia dalej będzie izolowany, jest zgodna z konstytucją? Zdaniem Andrzeja Seremeta, prokuratora generalnego, niekoniecznie. - Dylemat dość oczywistej sprzeczności z konstytucją i ochrony życia ludzi był niezwykle trudny - przyznał w Poranku Radia TOK FM. - Ustawa już dziś budzi wątpliwości konstytucyjne - dodał.

Andrzej Seremet odniósł się w Poranku Radia TOK FM do sprawy Mariusza Trynkiewicza, seryjnego mordercy, który w lutym ma opuścić więzienie. Prokurator generalny przypomniał, że niedawno powstała strona "Śmierć Trynkiewiczowi". - To efekt histerii, która rozpętała się w mediach. Niekoniecznie potrzebnej, bo nie ma bezpośredniego zagrożenia. Służby państwowe zostały postawione w stan gotowości na tyle, że potrafią nas zabezpieczyć przed ewentualnymi działaniami tego człowieka - mówił gość Poranka Radia TOK FM.

"Ustawa już dziś budzi wątpliwości konstytucyjne"

Seremet komentował także kontrowersyjną ustawę o izolacji groźnych przestępców . Sugerował, że nie jest ona zgodna z konstytucją. - Trzeba było coś zrobić. Dylemat dość oczywistej sprzeczności z konstytucją i ochrony życia ludzi był niezwykle trudny - mówił prokurator generalny. - Czy rzeczywiście ta ustawa powinna mieć taki zasięg? Czy środki w postaci wieczystej detencji są właściwe standardom konstytucyjnym? Niech rozstrzygnie to trybunał - zaznaczył.

Seremet dodał, że jako prokurator generalny będzie przedstawiał swoje stanowisko w przedmiocie konstytucyjności ustawy. - Ona już dziś budzi wątpliwości konstytucyjne. Ale państwo rzeczywiście powinno coś zrobić. Szkoda, że tak późno - skwitował.

Nowy blog - Anna Gmiterek-Zabłocka zajmie się Twoją sprawą! >>

Więcej o: