"The Guardian": Soki owocowe są zdrowe? To kiedyś. Teraz to "śmieciowe" napoje. Jedna ze szkół zakazuje ich picia

"Wydaje się, że w tym tygodniu soki owocowe straciły miano zdrowych i zostały zaliczone do tej samej kategorii, co napoje gazowane" - napisał "The Guardian". "Dyrektorka szkoły podstawowej w Dagenham zabroniła dzieciom picia soków w szkole. Będą one mogły pić jedynie wodę" - dodał portal.

Zakaz picia soków owocowych w swojej placówce wydała Elizabeth Chaplin, dyrektorka szkoły podstawowej w londyńskiej dzielnicy Dagenham - poinformował "The Guardian" .

"Sok nie jest odpowiednikiem świeżego owocu lub warzywa. Obecnie do soków dodaje się tyle cukru, jak do innych słodkich napojów" - portal cytuje słowa Susan Jebb, doradczyni brytyjskiego rządu. Jebb jest też kierownikiem badań nad dietami i otyłością na Uniwersytecie Cambridge.

"Ludzki organizm bardzo szybko przyswaja sobie cukry zawarte w sokach, więc zanim napój dotrze do żołądka, nasze ciało nawet nie odczuwa różnicy, czy wypiliśmy sok pomarańczowy czy np. coca-colę" - dodała Jebb. Powiedziała też, że należałoby przestać twierdzić, że szklanka soku może zastąpić jedną z zalecanych pięciu porcji warzyw lub owoców dziennie.

Według "Guardiana" w podobnym tonie wypowiadali się w sierpniu zeszłego roku amerykańscy naukowcy. "Soki owocowe są nowym zagrożeniem" - powiedział Barry Popkin, specjalista ds. odżywiania, profesor Uniwersytetu w Karolinie Północnej.

"Jedzcie owoce, nie pijcie soków"

Dlaczego więc soki owocowe są wciąż uważane za zdrowe? "Wszystko, co wiąże się z owocami, zawsze było używane do tego, by nadać 'otoczkę zdrowotności' produktom, które na to nie zasługują. W przemyśle spożywczym to nic nadzwyczajnego" - powiedziała Joanna Blythman, autorka książki "Co jeść".

Blythman dodała, że "rozumie, że nowe informacje na temat soków są dla konsumentów szokujące". "Ludzie są zmieszani, ale myślę, że rosnący poziom wiedzy na temat zawartości cukru w sokach przyniesie efekty. Najlepsze wyjście to jedzenie świeżych owoców i po prostu niepicie soków" - powiedziała Blythman.

Cały artykuł jest dostępny na stronie "The Guardian" >>>

Więcej o: