Michalik: Nie ma "krucjaty nienawiści" wobec gender. Jest spokojna przestroga

Nie ma "krucjaty nienawiści" wobec gender. - Mamy do czynienia z analizą, spokojną przestrogą - powiedział arcybiskup Józef Michalik w RMF FM. - To koncepcja odejścia od prawa nie tyle boskiego, a nawet od prawa natury, że ten subiektywizm będzie uprawomocniony w wyborze płci - dodał jednak.

Według arcybiskupa Michalika Kościół tylko ostrzega przed "ideologią gender". Hierarcha podkreślił, że w tej kwestii "zdania nie zmieni". - Nie jesteśmy pierwsi, jesteśmy już siódmą Konferencją Episkopatu, która zabiera głos i przestrzega przed manipulacjami związanymi z tą właśnie ideologią - zaznaczył.

"Wypuśćmy panią profesor, niech ona będzie pierwsza"

Arcybiskup stanowczo odrzuca możliwość, jakoby gender mogło być tylko "uwalnianiem ograniczeń wynikających z roli społecznej uwarunkowanej płcią", jak mówi prof. Magdalena Środa. - Jeśliby się chciało wszystkie ograniczenia uwolnić, uważać to za postęp, to wtedy, powiedzmy, niech wszyscy jeżdżą lewą czy prawą na ulicy - grzmiał na antenie. - Wypuśćmy panią profesor, niech ona będzie pierwsza, która pojedzie tak, jak chce, tą ulicą, i następni, naprzeciwko niej, niech także jadą ci, którzy też podobną ideologię jak ona wyznają - podsumował.

- Na szczęście w Polsce każda ideologia budzi nienawiść. Mamy tu do czynienia z ideologią. Reakcja narodu, Polaków, była poprawna. Dlatego że to jest teoria, którą się chce narzucić - ostrzegł Michalik. - Koncepcja odejścia od prawa natury, że ten subiektywizm będzie uprawomocniony w wyborze płci, ta kulturowość, możliwość zmiany płci czy zastosowanie tychże przesłanek do wychowania dziecka, to jest bardzo niebezpieczne - ostrzegł.

Od kilku tygodni hierarchowie kościelni atakują w swoich wypowiedziach "ideologię gender". Działacze lewicowi i feministyczni kontrują, że "ideologia gender" nie istnieje, a sama teoria gender dotyczy kwestii równości płci.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: