"Szaron dążył po trupach do celu. Przeniósł geniusz strategii z wojska do polityki"

- Wielkość Szarona była wielkością symboliczną. Pochodził z pokolenia mężów stanu, którzy walczyli we wszystkich wojnach izraelskich. Przeniósł geniusz strategii z wojska do polityki. Był dowódcą wojskowym na stanowisku premiera, nie znał słowa sprzeciwu. To była jego siła - mówiła w TOK FM dr Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Izrael według Szarona to państwo żydowskie i bezpieczne. Wybudował mur od strony Zachodniego Brzegu i wycofał się z Gazy, żeby okroić terytorium Izraela do maksymalnie bezpiecznego - tłumaczyła Sasnal.

- Mówiąc o Szaronie, trzeba jednak pamiętać o Sabrze i Szatili, czyli o masakrze palestyńskich uchodźców, która stała się pod okiem Izraelczyków. Był też twórcą specjalnej jednostki komandosów o nazwie ''Jednostka 101''. Ona zajmowała się przeprowadzaniem odwetowych ataków na Palestyńczyków. W odpowiedzi na jeden z ataków, w którym zginęło trzech Izraelczyków, ''Jednostka 101'' zburzyła ponad 40 domów, zabijając prawie 70 osób. Te wydarzenia powodują, że Szaron jest niejednoznaczną postacią, on dążył do celu absolutnie po trupach - dodała ekspertka PISM w rozmowie z Jakubem Janiszewskim.

Więcej o: