Niemcy. Odnaleziono gilotynę używaną przez nazistów. Przez 40 lat stała w magazynie muzeum

Zaginiona gilotyna, używana przez nazistów do wykonywania wyroków śmierci, odnalazła się. Jak się okazało, od dziesięcioleci stała w magazynie niemieckiego muzeum.

Gilotyna z 15-kilogramowym ostrzem została znaleziona 18 miesięcy temu w magazynie Bawarskiego Muzeum Narodowym w Monachium - podaje serwis i24news.tv. Urządzenie, uważane za utracone, stało przez ponad 40 lat między niepotrzebnymi sprzętami. Wielomiesięczne badania potwierdziły jego autentyczność.

Gilotyna przepadła bez wieści po II wojnie światowej. Wiele osób wierzyło, że została wrzucona do rzeki Dunaj, poszukiwania jednak nie przyniosły efektu. Najprawdopodobniej urządzenie trafiło z miasta Straubing do Ratyzbony, gdzie w 1974 roku przekazano je do Muzeum Narodowego.

Sybe Wartena, szef muzeum, powiedziała, iż bardzo prawdopodobne jest, że gilotyna została użyta do egzekucji rodzeństwa Sophie i Hansa Scholl w 1943 roku. Ta dwójka studentów i członków niemilitarnej grupy ruchu antynazistowskiego stała się po latach symbolem niemieckiej walki z reżimem Hitlera.

Egzekucji rodzeństwa Scholl dokonano w więzieniu Stadelhein. Tam też wykonano prawdopodobnie największą liczbę wyroków śmierci (dokonywanych w zakładach karnych) w całych Niemczech. Odnaleziona zaś gilotyna nosi ślady krwi i badacze uważają, że musiała być często używana.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: