Niemiecka prasa: Polski antysemityzm? Istniał naprawdę

W związku z polską premierą filmu "Biegnij, chłopcze, biegnij" dziennik "Sueddeutsche Zeitung" porusza problem antysemityzmu w okupowanej przez Niemców Polsce.

Film Pepe Danquarta o losach żydowskiego chłopca, który uciekł z getta, prezentuje "całą paletę ludzkiej bezwzględności a także gotowości do pomocy". Dziennik przyznaje, że "to raczej prawda, iż w Polsce istniał antysemityzm".

W filmie, opartym na autentycznych przeżyciach wtedy niespełna 10-letniego Yorama Fridmana, są ilustrujące to sceny m.in. małżeństwa, które, pod pozorem wspaniałomyślnej pomocy, chce za pieniądze wydać chłopca gestapo. Kontrastują z tym jednak sceny pomocy "kilku innych kobiet i mężczyzn, udzielających schronienia i żywiących ściganego, który na koniec przygarnięty zostaje na dobre przez pewną rodzinę" - pisze "SZ".

"W więcej niż 90 procentach"

Dziennik cytuje Yorama Fridmana, że film oddaje wiernie jego przeżycia "w więcej niż 90 procentach". "SZ" dodaje, że Uri Orlev, autor książki, na której został oparty scenariusz, również przeżył tylko dzięki pomocy polskich rodzin. "SZ" przypomina w tym kontekście o dyskusji, jaką wywołał w Polsce film "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego oraz serial niemieckiej telewizji ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie". W tym ostatnim "zostały pominięte istotne fakty, jak uratowanie wielu Żydów z narażeniem życia przez Polaków przed Niemcami, którzy przecież spowodowali to nieszczęście".

Autor artykułu w "SZ", Klaus Brill, jest zdania, że film "Biegnij, chłopcze, biegnij" nie wywoła takich kontrowersji jak serial ZDF, dlatego że reżyser i autor scenariusza ściśle trzymają się autentycznych przeżyć Yorama Fridmana.

"SZ" zwraca też uwagę na międzynarodową obsadę filmu, w którym grają zarówno polscy, jak i niemieccy aktorzy, oraz na to, że reżyser Pepe Danquart jest Niemcem. "Cała tajemnica polega najprawdopodobniej na tym, że gdy mamy do czynienia z dobrą jakością, narodowość nie odgrywa żadnej roli" - podsumowuje niemiecki dziennik.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed