Niesamowite zjawisko w USA. Lodowe kule na brzegu jeziora Michigan [WIDEO]

Na jeziorze Michigan od niedawna można obserwować niezwykłe zjawisko. Na brzegu zbiornika uformowały się setki lodowych kul o wielkości piłek do koszykówki.
 

Lodowe kule formują się, gdy fragmenty powstającej kry uderzają o siebie podczas przypływów i odpływów. Zderzając się, przylepiają się do siebie. Powstałe w ten sposób bryły są szlifowane przez wodę i przyjmują postać gładkich kul. Następnie są wyrzucane na brzeg przez silny wiatr.

Kule wyrzucone na brzeg jeziora Michigan (największego słodkowodnego zbiornika wodnego w USA) mają wagę ok. 23 kg. - Są o wiele większe od tych, które czasem tu widujemy - powiedział cytowany przez serwis Huffingtonpost.com Tom Ulrich z parku narodowego znajdującego się przy jeziorze.

Rozmiar kul jest zależny od temperatury wody, z której się formują. Przy odpowiednich warunkach mogą stać się jeszcze większe. Na jeziorze Michigan obserwowano już lodowe kule o wadze 50 kg.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: