"Niektórzy członkowie Kościoła katolickiego działają jak mafiosi"- dr Paweł Borecki w TOK FM

- Stanowisko Watykanu rozczarowuje - tak dr Paweł Borecki komentował na antenie Radia TOK FM decyzję Watykanu, że abp Józef Wesołowski nie może być poddany ekstradycji.

Watykan poinformował polską prokuraturę, że abp Józef Wesołowski, b. nuncjusz apostolski na Dominikanie, odwołany przez papieża w związku z podejrzeniami o wykorzystywanie seksualne nieletnich, nie może być poddany ekstradycji jako obywatel Watykanu.

Decyzję tę na antenie TOK FM komentował dr Paweł Borecki: - Stanowisko Watykanu rozczarowuje, zwłaszcza w kontekście wypowiedzi papieża Franciszka o sumienności i bezwzględności postępowania w stosunku do pedofilów - mówił ekspert z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW. - Wesołowski ma obywatelstwo polskie i watykańskie. Polskie organy państwowe mają więc prawo żądać jego wydania - tłumaczył Borecki.

"To solidarność grupowa"

- Gest państwa watykańskiego traktuję jako gest solidarności grupowej. Ta decyzja kładzie się cieniem na wiarygodności Kościoła i stawia pod znakiem zapytania szczerość Stolicy Apostolskiej - kontynuował Borecki. - Niektórzy ludzie Kościoła katolickiego działają, jakby byli członkami mafii, chronią nawzajem siebie i swoje interesy - dodał prawnik w rozmowie z Jakubem Janiszewskim.

Więcej o: