Pospieszalski rezygnuje z prowadzenia programu, bo TVP Info nie zgadza się na zaproszenie Karnowskiego

Jan Pospieszalski zrezygnował ze zrealizowania dzisiejszego odcinka programu ?Bliżej?, ponieważ kierownictwo TVP Info nie pozwoliło do niego zaprosić Jacka Karnowskiego. To skutek publikacji w serwisie braci Karnowskich na temat zmarłego niedawno dziennikarza Andrzeja Turskiego.

Powód tej niezgody był oczywisty: portal wSieci.pl Jacka Karnowskiego dopuścił się niedawno wyjątkowo niegodnego zachowania wobec Andrzeja Turskiego, drastycznie łamiąc zasady etyki dziennikarskiej. Sprawa ta będzie, jak wiadomo, miała swój finał w sądzie - informuje rzecznik prasowy Telewizji Polskiej Jacek Rakowiecki w komunikacie opublikowanym na stronie TVP Info.

TVP pozywa serwisy braci Karnowskich

Na początku grudnia w serwisie wPolityce pojawił się artykuł sugerujący, że Andrzej Turski był pijany podczas prowadzenia jednego z odcinków "Panoramy". Napisano m.in., że "Turski miał 'zasiedzieć się' w jednym z warszawskich lokali", co spowodowało zaniedbanie obowiązków zawodowych. Gdy TVP zaprotestowała, na jaw wyszła informacja, że Turski miał problemy ze zdrowiem. Zrezygnował z prowadzenia "Panoramy", a kilka dni później trafił do szpitala. Andrzej Turski zmarł 31 grudnia ubiegłego roku.

W związku z publikacjami braci Karnowskich TVP złożyła w sądzie pozew. Żąda zamieszczenia na obu portalach oświadczeń, że redaktorzy naczelni tych serwisów przepraszają "za rozpowszechnienie nieprawdziwych, godzących w dobre imię Telewizji Polskiej, informacji o prowadzeniu przez Andrzeja Turskiego w dniu 30 listopada 2013 r. audycji informacyjnej 'Panorama' będąc pod wpływem alkoholu". TVP chce także, aby dwójka naczelnych (Marek Pyza i Dorota Łosiewicz) oświadczyli, że "zawarte w artykule informacje były nierzetelne i niepoparte faktami", i przyznali, że "nie mieli żadnych podstaw do formułowania tezy o pozostawaniu Andrzeja Turskiego pod wpływem alkoholu".

Pospieszalski nie zgadza się na zmianę

W związku z pozwem TVP Info zdecydowała, że obecność Jacka Karnowskiego w studiu jest niepożądana. Jan Pospieszalski natomiast nie zgodził się na wprowadzenie zmian w zaplanowanej liście gości. Nie przyjął więc propozycji stacji, by zamiast Karnowskiego w dyskusji o nowelizacji ustawy o Lasach Państwowych wzięła udział inna osoba, mająca odpowiednie kompetencje w tym zakresie.

Jan Pospieszalski jest publicystą i autorem programów radiowych oraz telewizyjnych. W telewizji publicznejw latach 1994-1997 realizował i prowadził program Swojskie klimaty. Od 2004 do 2011 r. prowadził talk show Warto Rozmawiać, który ostatecznei z powodów politycznych został zdjęty z anteny. Obecnie prowadzony przez niego program Bliżej nawiązuje do wypróbowanej wcześniej formuły. Jan Pospieszalski publikuje też na łamach "Rzeczpospolitej", "Przewodnika Katolickiego", "Gazety Polskiej Codziennie" i rzadziej "Naszego Dziennika".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: