Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski: 35 proc. sprawców wypadków to osoby, które właśnie odebrały prawo jazdy

- Prawie 40 proc. policjantów w służbie drogowej nie przeszło specjalistycznych szkoleń. A 35 proc. sprawców wypadków to osoby, które właśnie odebrały prawo jazdy - wyliczał w TVP Info Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. Raport Izby o bezpieczeństwie na polskich drogach ma być opublikowany w lutym.

- W toku kontroli okazało się, że choć zwiększane są obsady w służbie drogowej, to prawie 40 proc. policjantów w służbie drogowej nie miało specjalistycznego przeszkolenia adresowanego dla funkcjonariuszy tej służby - powiedział na antenie Kwiatkowski .

NIK zamierza przeprowadzić kolejną kontrolę, która ma sprawdzić sposób szkolenia młodych kierowców. - Bo jak wynika z badań, 35 proc. sprawców wypadków drogowych to kierowcy, którzy niedawno odebrali prawo jazdy - powiedział prezes NIK w TVP Info.

- Wyniki te nie są zaskakujące ani w żaden sposób szokujące. Po prostu zwiększamy liczbę policjantów ruchu drogowego. Ta wynosiła 6-7 proc., a teraz zwiększyliśmy ją do 10 proc. I to te 3 proc. policjantów, których przyjęliśmy do pionu ruchu drogowego i których trzeba w tej chwili przeszkolić - mówił także w TVP Info Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: