Balcerowicz: W wielu dziedzinach życia w Polsce nastąpiła poprawa. Ale nie w polityce

Leszek Balcerowicz przyznał w Poranku Radia TOK FM, że w Polsce nie potrzeba drastycznych reform. - To nie jest 1989 rok - zaznaczył ekonomista. Jednocześnie skrytykował rząd za to, że nie usuwa patologii w życiu publicznym i gardzi konstytucją. - To obrazuje degradację polskiej polityki - stwierdził.

W Poranku Radia TOK FM Jan Wróbel rozmawiał z Leszkiem Balcerowiczem o potrzebie reform. - Zwolennicy Platformy Obywatelskiej pytają, po co robić w Polsce histeryczne reformy i wywoływać trzęsienie nastrojów społecznych, skoro nie było u nas kryzysu? - zaczął Wróbel.

"Nie trzeba żadnych drastycznych kroków, to nie jest 1989 rok"

- Proszę zauważyć, jakiego używają języka, mówiąc o tym. Języka agresji wobec poprawy warunków działania dla Polaków - podkreślił Balcerowicz. - Nie trzeba tu żadnych drastycznych kroków, to nie jest 1989 rok. Ale stopniowe usuwanie patologii w wydatkach publicznych nie jest drastyczne, to rzecz moralna - zaznaczył.

Były wicepremier przypomniał, że nie jest normalną sytuacja, w której pewne grupy zawodowe są zachęcane do wyłudzania zasiłków chorobowych przez to, że świadczenia są tak wysokie jak normalna pensja. - Usuwanie takich sytuacji to nie jest, jak powiedział premier, cięcie do kości. To usuwanie patologii tworzonych wcześniej przez samych polityków - powiedział Balcerowicz.

"W sprawie OFE ogniskują się trzy wielkie patologie"

- Komu kibicować więc w politycznym sporze w Polsce? - pytał Wróbel. - Próbuję skupiać się na tym, co uważam za istotne kwestie merytoryczne. Dlatego zaangażowałem się w przeciwstawianie się zawłaszczeniu środków emerytalnych z OFE - powiedział Balcerowicz. - Nie dlatego, że to moja sprawa osobista, nie załapałem się do OFE. Ale dlatego, że w tej sprawie ogniskują się trzy wielkie patologie, którym trzeba się przeciwstawiać - podkreślił ekonomista.

Balcerowicz wyliczył patologie, o których wspomniał. - Po pierwsze, traktowanie ludzi jako ciemnej masy. Po drugie, forsowanie rozwiązań, które wbrew deklaracjom są złe. Po trzecie, kolejny przejaw pogardy dla konstytucji. A to ona jest podstawą całego gmachu prawa - zaznaczył.

"W wielu dziedzinach życia w Polsce nastąpiła poprawa, w polityce nie"

Były wicepremier wskazywał na lekceważenie ustawy zasadniczej przez klasę polityczną. - Mamy do czynienia z nihilizmem konstytucyjnym ze strony polityków. To obrazuje degradację polskiej polityki. W wielu dziedzinach życia w Polsce nastąpiła poprawa, a w polityce nie - powiedział. - Musimy to zmienić, bo jeśli ta degradacja nastąpi, zła polityka będzie zarażać inne dziedziny życia.

- Ale żeby coś zmienić, trzeba mieć dźwignię. Można całą kulę ziemską poruszyć, ale potrzeba punktu podparcia - mówił Wróbel. - Dźwignią jest społeczeństwo obywatelskie. Są ekolodzy, związki zawodowe, które naciskają na polityków. A ile mamy silnych, zorganizowanych grup, które naciskają na polityków, by nie naruszali konstytucji? Za mało. I to trzeba tworzyć - zakończył Balcerowicz.

Więcej o: