Sikorski w rozmowie z BBC: "Polacy wnoszą do brytyjskiego systemu dwa razy więcej środków, niż czerpią korzyści"

"Choć konieczne jest likwidowanie luk w prawie europejskim, to jednak krytykowana przez Camerona unijna polityka nie stanowi luki. Jest ogólnoeuropejską zasadą, z której korzystają także Brytyjczycy" - powiedział Radosław Sikorski we wczorajszej rozmowie z BBC. "Polacy wnoszą do brytyjskiego systemu dwa razy więcej środków, niż czerpią korzyści" - dodał.

- Jeżeli Brytyjczycy chcą, by ich system świadczeń społecznych był mniej hojny, to mają pełne prawo wprowadzenia w nim zmian. Ale powinny one dotyczyć wszystkich osób mieszkających i pracujących w Zjednoczonym Królestwie - powiedział Radosław Sikorski w rozmowie z BBC News. Omówienie rozmowy Sikorskiego zamieściło na swojej stronie internetowej MSZ.

Sikorski odniósł się do wypowiedzi premiera Davida Camerona na temat konieczności wprowadzania zmian w UE m.in. w zakresie przyznawania zasiłków. Polski minister dodał, że "Polacy wnoszą do brytyjskiego systemu dwa razy więcej środków, niż czerpią korzyści", a unijna polityka imigracyjna jest też korzystna dla Brytyjczyków mieszkających np. w Luksemburgu czy Niemczech.

W ocenie ministra dla Wielkiej Brytanii korzystna jest także sytuacja, w której państwo polskie płaci za edukację i opiekę zdrowotną dzieci polskich obywateli będących brytyjskimi podatnikami.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił również, że rozumie konieczność poszukiwania przez brytyjski rząd dodatkowych źródeł dochodów. Wskazał, że cel ten warto osiągnąć poprzez ograniczanie luk prawnych dotyczących osób spoza UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i bardzo często unikających płacenia podatków.

"Wszelkie wprowadzane zmiany nie powinny dyskryminować wybranych grup"

Sikorski podkreślił, że modne hasło o turystyce zasiłkowej w ramach UE nie zostało potwierdzone przez żadne badania. Wyraził ponadto przekonanie, że wszelkie wprowadzane zmiany nie powinny dyskryminować wybranych grup, lecz muszą obejmować wszystkich obywateli UE.

Wczoraj szef polskiego MSZ skomentował sobotnią wypowiedź premiera Davida Camerona, sugerującą konieczność ograniczenia wypłacania zasiłków dla dzieci imigrantów (w tym m.in. Polaków), które mieszkają w ojczystych krajach. "Jeśli Polak jest brytyjskim podatnikiem, to chyba z prawem do ulg i przywilejów? Zresztą, Rodacy, wracajcie" - napisał Sikorski na swoim koncie na Twitterze.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: