Sikorski krytykuje Camerona na Twitterze. Rzecznik premiera odpowiada

- Jeśli Polak jest brytyjskim podatnikiem, to chyba z prawem do ulg i przywilejów? - pyta na Twitterze Radosław Sikorski. Nawiązał tak do ostatnich słów brytyjskiego premiera, który stwierdził, że "niewłaściwe" jest, by brytyjska opieka społeczna wypłacała zasiłki polskim imigrantom na dzieci, które pozostały w Polsce. Jak podaje BBC, rzecznik David Camerona już odpowiedział na krytykę.

BBC napisała o krytycznych tweetach Sikorskiego pod adresem premiera Camerona. Stwierdziła, że polski minister "atakuje" pomysł brytyjskiego premiera, który chce ograniczenia pomocy socjalnej dla dzieci imigrantów. Podobnie sprawę przedstawił "Daily Telegraph" - pisząc, że "Polska atakuje plan brytyjskiego premiera"

"Jeśli Polak jest brytyjskim podatnikiem..."

"Jeśli Polak jest brytyjskim podatnikiem, to chyba z prawem do ulg i przywilejów? Zresztą, Rodacy, wracajcie" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Dodał następnie po angielsku: "Zasady brytyjskiego systemu opieki społecznej odnoszą się [jednakowo - red.] do wszystkich obywateli państw UE. Nie ma potrzeby stygmatyzowania Polaków. A co z brytyjskimi dziećmi za granicą?".

"Nie zmienimy stanowiska"

Minister odnosił się w ten sposób do niedzielnych słów premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. W wywiadzie dla BBC powiedział on: "Obecne uregulowania unijne dopuszczają wypłatę dodatku rodzinnego na dzieci odprowadzającym składkę ubezpieczenia socjalnego pracownikom z UE także wtedy, jeśli dzieci nie mieszkają z nimi. (...) Są inne kraje europejskie, które tak jak ja uważają za niewłaściwe, byśmy komuś z Polski, kto tutaj przyjeżdża i ciężko pracuje (za czym się całkowicie opowiadam), musieli płacić dodatek na dziecko dla jego rodziny w Polsce".

BBC podaje , że rzecznik premiera Camerona odpowiedział: "Premier nie zmieni stanowiska, które wczoraj przedstawił. To pozostaje w długookresowych planach premiera".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: