Niemieccy internauci zachwyceni polskim teledyskiem. ?Najsubtelniejsza polska ironia" [WIDEO]

Niemieckie media opisują sukces piosenki ?My Słowianie?. Piszą o subtelnej polskiej ironii, umiejętności podbicia międzynarodowej publiczności piosenką w języku polskim, europejskości Polaków i urodzie Polek, którą sławił już Heinrich Heine.

- Teledysk z Polski staje się hitem internetu. Przez miesiąc teledysk osiągnął tyle wyświetleń, "ile wynosi trzy czwarte populacji Polaków" - pisał już w połowie grudnia 2013 niemiecki portal N-tv.de o wielkiej popularności teledysku "My Słowianie". W artykule mowa była o "nieskrępowanej prezentacji zalet Słowian" i "subtelnej mieszance rapu, ironii i folkloru", która "podgrzewa debatę o nowym wschodnioeuropejskim poczuciu własnej wartości" i "przyciąga językiem obrazu ciekawskich spoza polskojęzycznych kręgów".

Wskazywano też na "interesujące zabiegi rapera Donatana i piosenkarki Cleo", którzy "sięgnęli po szereg polskich kulturowych stereotypów", a także na "najsubtelniejszą polską ironię" i przerysowanie występujących w teledysku polskich chłopek z wyzywająco pomalowanymi szminką ustami. "Lecz tym nie da się wytłumaczyć olbrzymiego sukcesu" teledysku, pisał N-tv i wskazywał, że "nigdy dotąd śpiewana wyłącznie po polsku piosenka w tak krótkim czasie nie dotarła do tylu odbiorców.

Czy to tani seksizm, czy też za tymi trywialnymi prezentacjami rzekomo 'słowiańskich' unikalnych cech kryje się coś więcej?". O to portal zapytał nawet samego Donatana, który przyznał, że chodzi o parodię. N-tv wyjaśniał, że w teledysku "można bynajmniej między wierszami odczytać sięgającą w głąb krytykę posługiwania się elementami folkloru w polityce i reklamie".

 

"Odważna zabawa stereotypami"

"Zabawa czy powaga?" - pytał także w sobotnim wydaniu "Die Welt", przedstawiając szczegółowo treść teledysku "My Słowianie". Teledysk ten "bawi i dzieli Polskę". Choć jeśli spojrzeć na to oczami osoby konserwatywnej, kadry z klipu emanują seksem, jednak z drugiej strony są one "odważną zabawą stereotypami". O ponadprzeciętnej urodzie Polek pisał już w swoim dzienniku z podróży do Polski Heinrich Heine - przypomina "Die Welt". Dziennik wskazuje też na koszulkę protagonistki, na której widnieje napis po angielsku "nie zapomnij, skąd jesteś", który przekornie podkreśla dumę z własnych korzeni jako przeciwwagę do kompleksów "Wschodniaków" (Ossis) Europy.

''Deutsche Welle''

Więcej o: