"Bez filozofii akademia spadnie do pozycji szkoły zawodowej - szkółki cechowej dla nieopłacanych stażystów zagranicznych firm"

"Największego otwartego listu po 1989 roku nie można w łatwy sposób zignorować" - alarmują autorzy listu w obronie filozofii w TOK FM. - Jeżeli będziemy myśleli o uniwersytetach i szkołach wyższych wyłącznie jako o szkołach zawodowych, to okaże się że uniwersytety nie są nam do niczego potrzebne - komentował prof. Paweł Łuków, filozofii i bioetyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Uniwersytet w Białymstoku podjął ostatnio decyzję o zamknięciu kierunku filozoficznego, jako "mało rentownego". "Bez filozofii akademia spadnie do pozycji szkoły zawodowej - szkółki cechowej dla nieopłacanych stażystów zagranicznych firm" - alarmują intelektualiści podpisani pod listem otwartym w obronie filozofii na uniwersytetach.

"To nie szkoły zawodowe"

- Jeżeli będziemy myśleli o uniwersytetach i szkołach wyższych wyłącznie jako o szkołach zawodowych, to okaże się, że uniwersytety nie są nam do niczego potrzebne - mówił w TOK FM prof. Paweł Łuków, filozofii i bioetyk z Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z sygnatariuszy listu. - Uniwersytety przez ostatnie kilkaset lat pełniły niesłychanie ważną rolę w kulturze. To tam kultura we wszelkich niemal jej przejawach była deponowana, to tam uczyliśmy się ją rozumieć i w niej uczestniczyć, a potem przekazywaliśmy ją kolejnym pokoleniom. Na tym polegała centralna rola uniwersytetów - przypominał prof. Łuków, podkreślając, że jeśli chcemy zrezygnować z tej roli, musielibyśmy uznać, że uniwersytety nie są społeczeństwu potrzebne. - Pytanie, co w zamian? - mówił filozof.

Jednym z postulatów jest stopniowe zniesienie odpłatności za drugi kierunek studiów (filozofia bardzo często bywała wybierana właśnie jako drugi fakultet). Czy ten apel coś zmieni? - Oczywiście bardzo liczymy na życzliwość nowej pani minister. Jesteśmy przekonani, że największego otwartego listu po 1989 roku nie można w łatwy sposób zignorować - mówił w TOK FM autor listu Aleksander Temkin, doktorant filozofii na Uniwersytecie Warszawskim.