Stan zdrowia Ariela Szarona znacznie się pogorszył. Były premier Izraela jest w śpiączce od 2006 r.

Stan zdrowia Ariela Szarona gwałtownie się pogorszył - informują lekarze ze szpitala w Tel Awiwie, gdzie przebywa polityk. Izraelskie media podają, że były premier walczy o życie.

Amir Marom, rzecznik prasowy szpitala, poinformował, że stan zdrowia Ariela Szarona "pogorszył się w ostatnich dniach". Odmówił jednak udzielenia szczegółowych informacji. Izraelskie media podały natomiast, że były premier cierpi na ciężką niewydolność nerek i walczy o życie.

Kilkuletnia śpiączka

Ariel Szaron przebywa w szpitalu od 2006 r., gdy po wylewie krwi do mózgu znalazł się w stanie głębokiej śpiączki. Został przewieziony na oddział intensywnej terapii szpitala Szeba w Tel Maszomer pod Tel Awiwem w maju 2006 r., po ośmiu interwencjach chirurgicznych w szpitalu Hadasa Ein Karem w Jerozolimie.

Ariel Szaron pochodzi z rodziny żydowskich imigrantów, która wyemigrowała do Palestyny z Brześcia Litewskiego. Karierę polityczną rozpoczął w 1973 r., kandydując do parlamentu. Wcześniej służył w wojsku, z którego odszedł ze stopniem generała. Ariel Szaron był dwukrotnie premierem Izraela w latach 2001-2006. W 1982 r. jako minister obrony był autorem planów inwazji Izraela na Liban. Podczas wojny doszło do masakry Palestyńczyków w obozach dla uchodźców Sabra i Szatila. Powołana przez Izrael komisja do zbadania tego wypadku uznała pośrednią odpowiedzialność Szarona za masakrę. Od tamtej pory przez przeciwników nazywany jest "Rzeźnikiem Libanu".

W 2004 roku Ariel Szaron wbrew opinii swojej partii, rozpoczął promocję planu likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy. Plan zakładał wycofanie do końca następnego roku wszystkich 21 osiedli ze Strefy Gazy wraz ze stacjonującymi tam oddziałami Izraelskich Sił Obronnych, oraz 4 osiedli z Zachodniego Brzegu Jordanu. Miał to być krok ku pokojowi z Palestyńczykami.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: