Prymas Francji krytycznie o planach legalizacji eutanazji. "To zabójcze nie tylko dla chorych..."

"Ani państwo, ani personel medyczny nie są właścicielami ludzkiego życia. Nie mogą sobie rościć prawa do życia i śmierci kogokolwiek" - stwierdził kard. Philippe Barbarin w wywiadzie nadanym przez francuskie radio Europe 1. Tym samym skrytykował proponowaną reformę przepisów dotyczącą eutanazji.

Arcybiskup Lyonu noszący tytuł prymasa Galii, czyli Francji, odniósł się krytycznie do zaproponowanej ostatnio przez francuski rząd reformy prawodawstwa o eutanazji. Przypomniał, że obowiązująca obecnie ustawa została przyjęta jednomyślnie przez cały parlament osiem lat temu, w 2005 r. W przypadku chorób nieuleczalnych zezwala ona na ograniczenie się do kuracji paliatywnej, by ulżyć pacjentowi w cierpieniu, i na to należy się zgodzić. Jednak proponowana przez rząd legalizacja eutanazji byłaby, zdaniem purpurata, zabójcza nie tylko dla chorych, ale dla samego prawa.

Pod koniec listopada para 86-latków popełniła samobójstwo w paryskim hotelu. W pozostawionym liście ostro atakowali francuskie uregulowania prawne dotyczące eutanazji i tym samym na nowo rozniecili we Francji debatę na temat regulacji prawnych wokół eutanazji.

Więcej o: