Katolicyzm Polaków. Bartoś: "Ludzie na ogół nie wiedzą, co to niepokalane poczęcie. Myślą, że to dziewictwo Matki Boskiej..."

Ok. 80 proc. Polaków deklaruje wiarę w Boga - wynika z sondażu TNS Polska dla ?Gazety Wyborczej". Dużo mniej ankietowanych wierzy w zmartwychwstanie Chrystusa i istnienie diabła. - To zdroworozsądkowe podejście. Pytanie o wiarę w Boga jest pytaniem o deklarację, czy jest się wierzącym, czy nie, więc ludzie się deklarują jako wierzący - mówił w Radiu Zet prof. Tadeusz Bartoś.

Teolog w rozmowie z Moniką Olejnik odnosił się do sondażu "Gazety Wyborczej", wg którego większość Polaków deklaruje wiarę w Boga, ale wielu kwestionuje dogmaty wiary . Prof. Bartoś skomentował te badania, podając przykład: - Ludzie na ogół nie wiedzą, co to jest niepokalane poczęcie. Myślą, że dziewictwo Matki Boskiej, ale niestety nie. To są narodziny bez grzechu, bo mamy dwa dogmaty dotyczące Matki Boskiej - mówił. Jeden to ten o narodzinach Jezusa bez utraty dziewictwa, drugi - niepokalane poczęcie, czyli narodziny bez grzechu, ogłoszony dopiero w 1850 r.

To dlaczego Polacy deklarują się jako katolicy? - Są katolikami, bo nie są muzułmanami lub ateistami. Są dziećmi tej kultury i nie znają innej - uważa Bartoś. - W polskim pakiecie wychowania i wykształcenia jest katolicyzm, więc to jest rzecz naturalna i nikt z tych, którzy to deklarują, nie musi być wierzący i praktykujący - podsumował.

Więcej o: