"Atakowanie symboli narodowych jest nie do zaakceptowania". Polskie MSZ potępia sprofanowanie flagi Litwy

Polacy wycierali litewską flagą schody na wileńskiej Rossie. Zostali zatrzymani przez policję. Polskie MSZ przeprasza. "Atakowanie symboli narodowych i państwowych jest nie do zaakceptowania" - czytamy na stronie MSZ. "Korzystając z okazji, składamy najlepsze życzeniu władzom i społeczeństwu Litwy z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku!" - piszą autorzy notki.

Sześciu Polaków zatrzymanych na Litwie sprofanowało flagę, wycierając nią schody obok mauzoleum Józefa Piłsudskiego. Wcześniej podawano, że chodziło o tylko dwie osoby. Policja prowadzi dochodzenie - informuje serwis Zw.lt .

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie w sprawie wydarzeń na Litwie. "MSZ stanowczo potępia akt profanacji flagi państwowej Litwy, którego dopuściło się w Wilnie dwóch obywateli RP. Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu tego godnego pożałowania wybryku chuligańskiego" - czytamy.

"Atakowanie symboli narodowych i państwowych jest nie do zaakceptowania w żadnej postaci. Jesteśmy przekonani, że incydent nie wpłynie na stan relacji polsko-litewskich, które chcemy rozwijać w duchu przyjaźni zgodnie z wielowiekową tradycją współistnienia i współpracy naszych narodów" - głosi treść oświadczenia.

"Korzystając z okazji składamy najlepsze życzenia"

Najwyraźniej urzędnicy MSZ postanowili upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i złożyć świąteczne życzenia w notce potępiającej zatrzymanych Polaków. "Korzystając z okazji, składamy najlepsze życzeniu władzom i społeczeństwu Litwy z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku! Serdecznie gratulujemy Republice Litewskiej udanej prezydencji w Unii Europejskiej, która zakończy się 31 grudnia br." - napisali.

Pod notką podpisał się Marcin Wojciechowski, rzecznik prasowy MSZ.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: