Chodorkowski poleciał do Berlina odwiedzić chorą matkę. Nie wiedział, że wróciła do Moskwy

Ułaskawiony i zwolniony z więzienia Michaił Chodorkowski przyleciał do Niemiec. W Berlinie miał odwiedzić chorą matkę. Nie wiedział jednak, że wcześniej wróciła ona do Moskwy.

Rano Władimir Putin podpisał akt ułaskawienia, o 12.20 czasu miejscowego były oligarcha, przeciwnik Kremla Michaił Chodorkowski opuścił helikopterem kolonię karną Siegieżę w Karelii, blisko granicy z Finlandią.

Jak podał portal SPIEGEL-Online, Chodorkowski przyleciał do Berlina, gdzie do niedawna przebywała jego chora na raka matka. Nie wiedział jednak, że Marina Chodorkowskaja kilka dni wcześniej wróciła do Moskwy.

79-letnia matka jest dla byłego prezesa koncernu naftowego Jukos niezmiennie najwyższą instancją moralną.

Michaił Chodorkowski chce się szybko zobaczyć także z żoną Inną i dziećmi niewidzianymi od dziesięciu lat - dwoma synami i córką. Ma też syna z pierwszego małżeństwa, który żyje w USA. Urodzony w 1963 roku w Moskwie Chodorkowski o swoich bliskich pisał w powstałych w więzieniu książkach.

Merkel zadowolona

Były szef niemieckiej dyplomacji Hans-Dietrich Genscher poprosił o oddanie do dyspozycji firmowego samolotu spółkę OBO Bettermann z Menden w Sauerlandzie, poinformowała reprezentująca przedsiębiorstwo agencja PR.

Czołowi niemieccy politycy z zadowoleniem przyjęli zwolnienie prominentnego więźnia. - Często wstawiałam się za jego uwolnieniem. Cieszę się, że Michaił Chodorkowski wychodzi na wolność - powiedziała kanclerz Angela Merkel (CDU). "Pozytywnym sygnałem" nazwali decyzję Władimira Putina o zwolnieniu jego przeciwnika politycznego minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier (SPD) i jego francuski kolega.

Eksperci polityczni i gospodarczy w Niemczech uważają ułaskawienie Chodorkowskiego za wyraźną próbę wypolerowania przed zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi nadwyrężonego wizerunku Rosji w kwestiach respektowania praw człowieka. "Czasowy związek jest oczywisty" - ocenił Frank-Walter Steinmeier.

Według portalu Spiegel-Online z Niemiec Chodorkowski ma zamiar udać się do Szwajcarii.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
Więcej o: