Wielka emigracja Polaków. Wyjeżdża coraz więcej kobiet

Polki coraz częściej wyruszają za granicę, by zarabiać na utrzymanie rodziny. Demografowie alarmują - czytamy w ?Rzeczpospolitej?.

Z ostatniego raportu Polskiej Akademii Nauk wynika, że kobiety stanowią 52 proc. emigrantów, zauważa dziennik . To nowość, bo za pracą częściej wyjeżdżali mężczyźni. Z kolei kobiety w tym czasie opiekowały się domem i dziećmi.

- Polki chcą dziś brać sprawy w swoje ręce. W pierwszych latach migracji do pracy wyjeżdżali mężczyźni, bo było im łatwiej znaleźć pracę, a poza tym wyjazd w nieznane był dla panów mniej ryzykowny - tłumaczy w rozmowie z gazetą Krystyna Iglicka, demograf i rektor Uczelni Łazarskiego.

Więcej pracy dla opiekunek

I dodaje: - Dziś, gdy za granicą jest wielu rodaków, łatwiej decyzję o wyjeździe podjąć także jednostkom słabszym na rynku pracy, np. osobom bez znajomości języka czy właśnie kobietom.

Na tendencję wpływa też fakt, że za granicą pojawia się obecnie więcej pracy dla kobiet niż dla mężczyzn. Mniej jest pracy w sektorze budowlanym, a więcej dla opiekunek nad osobami starszymi i dziećmi.

Spadek liczby urodzeń, sięgający kilkudziesięciu tysięcy rocznie, a także przyspieszenie procesu starzenia się społeczeństwa to rezultat emigracji Polaków po wstąpieniu kraju do Unii Europejskiej. Tak wynika z najnowszego raportu Komitetu Badań nad Migracjami PAN, o którym pisaliśmy w tym tygodniu .

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>