Po serii skandali korupcyjnych GlaxoSmithKline przestanie sponsorować lekarzy

Lekarze i szefowie polskich szpitali już szacują, ile może ich kosztować decyzja GlaxoSmithKline. Gigant farmaceutyczny zdecydował, że nie będzie sponsorował wykładów i wyjazdów na konferencje naukowe - pisze ?Gazeta Wyborcza?.

Brytyjski potentat na rynku farmaceutycznym - firma GlaxoSmithKline - ogłosił, że od 2016 r. na całym świecie przestanie płacić lekarzom za wyjazdy na konferencje naukowe oraz promocję leków.

Za rok przestanie też wynagradzać pracowników za wzrost sprzedaży i udziałów w rynku leków. Glaxo chce w ten sposób poprawić swój wizerunek po serii skandali korupcyjnych w USA, gdzie ukrywał uboczne skutki działania swoich preparatów, i w Chinach, gdzie wydał pół miliarda dolarów na wycieczki dla lekarzy, którzy przepisywali najwięcej jego drogich leków.

Eksperci podejrzewają, że niebawem w ślady brytyjskiego koncernu pójdą inne, także oskarżane o korumpowanie lekarzy, jak Merck, Novartis, Sanofi, AstraZeneca czy Roche. Dotąd firmy wydawały na promocję leków, m.in. wśród lekarzy, ponad dwa razy więcej niż na badania nad nowymi farmaceutykami.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej".

Więcej o: