"Prezes PiS jak Borgia: bezgranicznie skupia się na władzy. Albo zwycięży, albo zginie"

"Bardzo zborne stało się PiS. Po wyciszeniu Hofmana i zolejnikowaniu Brudzińskiego (pana posła można teraz zobaczyć wyłącznie w "Kropce nad i") Jarosław Kaczyński coraz bardziej przypomina Cezarego Borgię, którego tak wielbił Machiavelli" - pisze w najnowszym "Wprost" prof. Magdalena Środa.

Zdaniem Magdaleny Środy dzisiaj Jarosław Kaczyński przypomina w swoim podejściu do polityki kardynała i włoskiego polityka - Cezara Borgię. "Oczywiście nie z powodu okrucieństw (prezes tych się nie dopuszcza, przeciwnie: dowodem jego wielkiej dobroci jest łaskawość wobec posła Pawłowicz), lecz bezgranicznego skupienia na władzy" - podkreśla Środa.

W jej opinii prezes Prawa i Sprawiedliwości jest dziś jedynym politykiem, który "swoją pracę traktuje jak życie, a życie jak politykę. Poza nią nie ma nic". Etyczka widzi w podejściu Kaczyńskiego alternatywę: albo prezes zwycięży, albo zginie. "Nie można tego powiedzieć o Tusku" - pisze publicystka "Wprost".

A Tusk? "Trudno powiedzieć"

Prof. Środa kontynuuje swoją myśl, że właściwie to trudno w ogóle powiedzieć, o co w polityce chodzi premierowi Tuskowi. "Władzy już chyba nie lubi, przyszłość polityczna go nie pociąga, obrona przeszłości też nie" - pisze.

Cały komentarz Magdaleny Środy w najnowszym "Wprost".

Więcej o: