Cimoszewicz: Komorowski podpisuje ustawy z powodów polityczno-finansowych, a nie konstytucyjnych

- Niech prezydent wreszcie tupnie nogą i pokaże, że poważnie traktuje swoją odpowiedzialność za konstytucję. Komorowski jest stawiany pod ścianą i podpisuje te ustawy z powodów polityczno-finansowych, a nie konstytucyjnych - powiedział Włodzimierz Cimoszewicz w Radiu Zet, odnosząc się do ustawy o OFE, którą ma podpisać prezydent.

Cimoszewicz ocenił, że prezydent powinien ustawę o OFE posłać do Trybunału Konstytucyjnego. - Pewnie tego nie zrobi. To jest nieprzyzwoite, bo to jest tworzenie takiej sytuacji, kiedy ten prezydent, który powinien być strażnikiem konstytucji, musi się kierować innymi racjami niż konstytucyjne - mówił Cimoszewicz, który przypomniał, że w ocenie wielu prawników i konstytucjonalistów ustawa o OFE jest niezgodna z Konstytucją RP. - Ale Komorowski pewnie to podpisze - stwierdził. Cimoszewicz dodał, że postępowanie rządu ograniczy również swobodę działania TK. - Trybunał będzie szantażowany tym, że jeśli uzna ją za niezgodną z konstytucją, to skutki mogą być katastrofalne dla funkcjonowania państwa - stwierdził.

Ubezwłasnowolnienie prezydenta? W dużym stopniu tak

- OFE już zostało wpisane do budżetu. Głosowanie nad budżetem odbędzie się jutro, a prezydent jeszcze nie podjął decyzji. To jest ubezwłasnowolnienie prezydenta - przypomniała Monika Olejnik. - W dużym stopniu tak - przyznał były premier. Wyjaśnił, że zagłosował przeciwko zmianom w OFE dlatego, że prace nad reformą emerytalną zapoczątkował jego rząd w 1997 r.

- To jest jedyny przykład w ostatnich 25 latach, poza projektem NATO i Unią Europejską, gdy jakaś reforma była zrobiona przez dwa tak różne rządy jak mój i Jerzego Buzka - przypomniał były premier, który ocenił, że choć reforma nie była bez wad, to zdecydowanie zwiększała bezpieczeństwo emerytalne obywateli Polski.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: