Papież Franciszek Człowiekiem Roku tygodnika "Time". "70-letnia supergwiazda"

Człowiekiem Roku 2013 tygodnika "Time" został papież Franciszek, nazwany przez redakcję "70-letnią supergwiazdą" i "papieżem ludzi". Na podium znaleźli się Edward Snowden i Edith Windsor. Zaraz za nimi uplasował się Baszar al-Asad.

"Przybrał imię pokornego świętego i wezwał Kościół do uzdrowienia" - czytamy w uzasadnieniu wyboru papieża Franciszka na Człowieka Roku. Redakcja tygodnika doceniła przede wszystkim fakt, że Franciszek, określony "70-letnią supergwiazdą", jest "zdolny do przeprowadzenia zmian" w Watykanie.

"Tajemniczy i magiczny pontyfikat"

Tygodnik zwraca uwagę na skromność argentyńskiego biskupa, której nie zatracił nawet jako głowa Kościoła. A jego pontyfikat określił mianem "tajemniczego i magicznego". "Time" wskazuje, że Franciszek "wlał nadzieję w każdy zakątek świata". Nadzieję, która nie może być spełniona, bo trudno pogodzić oczekiwania konserwatywnych zwolenników mszy trydenckich i liberałów chcących wprowadzenia kobiet do stanu kapłańskiego. "Żaden papież nie może uczynić szczęśliwymi ich wszystkich w jednym momencie" - czytamy w uzasadnieniu.

"Time" zaznacza jednak, że Franciszek zdobył serca milionów ludzi, którzy stracili już nadzieje na zmiany w Kościele. Wstrząsany aferami pedofilskimi Kościół ma zwrócić się ku cierpiącym i potrzebującym, nawet pomijając twardą doktrynę. "Jan Paweł II i Benedykt XVI byli profesorami teologii. Franciszek to były dozorca, ochroniarz klubów nocnych, technik chemiczny i nauczyciel literatury".

Tygodnik zaznacza też, że mimo skromności papież jest niezwykle "sprytnym graczem", który wprowadził technologię XXI wieku do swego zanurzonego jeszcze w początkach chrześcijaństwa urzędu. Fotografuje się z młodzieżą i niepełnosprawnymi, zwraca się do gejów, rozwiedzionych i wszystkich porzuconych przez Kościół.

Snowden, Windsor i al-Asad

Kolejne miejsca w rankingu "Time'a" zajęli Edward Snowden, Edith Windsor i Baszar al-Asad.

Snowden to były pracownik CIA i NSA, który na łamach prasy, głównie "Guardiana" i "Washington Post", ujawnił informacje o programie inwigilacji obywateli PRISM. Wyczyn Snowdena "Time" nazwał "najbardziej spektakularnym skokiem roku", dzięki któremu informatyk stał się "największym pesymistą ery informacji".

Edith Windsor to amerykańska działaczka walcząca o prawa osób homoseksualnych. W czerwcu doprowadziła do uznania za niekonstytucyjną ustawę o ochronie małżeństwa, która dyskryminowała pary homoseksualne. "Time" nazwał ją "matką ruchu walki o prawa homoseksualistów". Jej historię poznasz tutaj >>>

Baszar al-Asad to syryjski dyktator. Od 13 lat jest prezydentem kraju i utrzymuje się u władzy mimo trwającej wojny domowej, w której zginęło kilkaset tysięcy osób. "Time" dostrzegł jego nienaruszalną pozycję mimo oskarżeń o użycie broni masowego rażenia.

86 lat nagrody, czyli Obama obok Asada

Tygodnik "Time" przyznaje tytuł Człowieka Roku od 86 lat. Tytuł może być przyznany jednej osobie, grupie ludzi, a nawet samej idei, która w minionym roku miała największy wpływ na wydarzenia na świecie. Nie musi być to jednak wpływ pozytywny. Stąd tegoroczna nominacja Baszara al-Asada czy wcześniejsze tytuły dla Adolfa Hitlera czy Józefa Stalina.

W ubiegłym roku to prestiżowe wyróżnienie zdobył, po raz drugi, Barack Obama, natomiast dwa lata temu zbiorowo otrzymali je "protestujący" z całego świata.

Więcej o: