Inspekcja handlowa skontrolowała firmę sprzedającą garnki za tysiące złotych. Zawiadomi prokuraturę

Pracownicy Inspekcji Handlowej przeprowadzili trwającą miesiąc kontrolę w jednej z firm organizujących słynne prezentacje garnków i sprzedających je w bardzo wysokich cenach. Inspektorzy uznali, że firma oszukuje ludzi. Sprawa zostanie skierowana do prokuratury.

-To oszustwo i wprowadzanie ludzi w błąd, polegające na sugerowaniu, że klient nabywa naczynia w wyjątkowo korzystnej cenie - mówi dziennikowi "Fakt" Katarzyna Kielar, rzeczniczka prasowa Katowickiej Inspekcji Handlowej. - Dlatego kierujemy sprawę do Prokuratury Rejonowej w Tychach - dodaje.

Sprawa dotyczy jednej z działających w Tychach firm organizujących "prezentacje" garnków i handlujących nimi w rzekomo bardzo okazyjnych cenach. Podczas prezentacji gościom pokazywane są "cudowne" niemieckie garnki warte osiem tysięcy złotych, ale tym razem dostępne w cenie "zaledwie" czterech tysięcy. Wiele osób się na to nabiera.

Pracownicy Inspekcji Handlowej wybrali się z dziennikarzami "Faktu" na jedno z takich spotkań, a następnie przeprowadzili kontrolę. Poprosili firmę o udostępnienie faktur na zakup garnków, które oferowała klientom. Okazało się, że są warte dużo mniej, niż twierdzono podczas pokazu. - Nie kosztują nawet połowy ceny, która jest oferowana klientom - mówi Kielar.

Garnki, kołdry z lamy, fotele do masażu...

O tzw. sprzedaży bezpośredniej pisaliśmy w Gazeta.pl już wielokrotnie. Do naszej redakcji przyszło wiele listów od osób, które za kilka tysięcy złotych kupiły garnki, kołdry z lamy, bioharmonizery fotonowe, fotele do masażu i inne niepotrzebne rzeczy, na które nie było ich stać. "Niedawno moja koleżanka znalazła wydruk z konta swojej 73-letniej mamy i dowiedziała się, że ma aż siedem stałych zleceń przelewów. Wszystkie zlecenia to raty, pamiątka po sprzedaży bezpośredniej. Z emerytury zostaje jej kwota tak niewielka, że nie starcza na życie" - pisze pani Anna.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rocznie otrzymuje ponad 30 tys. skarg na firmy zajmujące się sprzedażą bezpośrednią.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: