Prof. Chris Cieszewski występuje do IPN o autolustrację. "Nie było w moim życiu żadnego aktu zdrady"

Członek zespołu Antoniego Macierewicza, prof. Chris Cieszewski, zaprzecza oskarżeniom o współpracę z SB. Aby, jak mówi, "bronić prawdy", wystąpił do Instytutu Pamięci Narodowej o autolustrację - informuje serwis wPolityce.pl

- Będę bronił prawdy. Nie interesuje mnie, jakie dokumenty jeszcze spreparują - stwierdził w oświadczeniu cytowanym przez wPolityce.pl Cieszewski. Chodzi mu o zarzuty o to, że był zarejestrowany jako współpracownik SB. Członek zespołu Antoniego Macierewicza stanowczo zaprzecza tym informacjom i wnosi do IPN o autolustrację.

- Nigdy nie było w moim życiu żadnego aktu zdrady i już od dziecka byłem bardzo wrażliwy na wszelki brak lojalności. Taką postawę wyssałem już z mlekiem matki - napisał Cieszewski. - Nie twierdzę, że nie popełniłem w życiu żadnego błędu, ale jeśli mowa o ewentualności współpracy z SB, nie przyznam się do niej, nawet gdyby miano mnie publicznie ukrzyżować - czytamy w oświadczeniu.

Sprawa zaczęła się, gdy Tomasz Sekielski w programie "Po prostu" powiedział, że Cieszewski w 1982 r. zarejestrowany został jako współpracownik SB pod pseudonimem Nil. Profesor w rozmowie z dziennikarzem stwierdził kilkukrotnie, że to kłamstwo. Dziennikarz zaprezentował dokumenty IPN, w których pojawia się nazwisko naukowca. Współpraca miała być zawieszona w 1985 roku.

Kim jest Chris Cieszewski?

Prof. Chris Cieszewski zasłynął udziałem w II Konferencji Smoleńskiej. Podczas niej zaprezentował tezę, że brzoza, w którą uderzył tupolew, była złamana przed 10 kwietnia. Wielką karierę zrobił fragment jego wystąpienia, podczas którego wydawał dźwięki przelatującego samolotu. Opowiadając o ostatnich chwilach przed katastrofą tupolewa, wyjaśniał, że czas dwóch sekund to mniej więcej tyle, ile trwa dźwięk "Piijiii, bziuuu!".

 

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: