Eurostat: jedna czwarta mieszkańców UE zagrożona ubóstwem. Najgorzej jest w Bułgarii

W 2012 roku jedna czwarta ludności UE była zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym - donosi najnowszy raport Eurostatu. To oznacza, że w grupie ryzyka znalazło się blisko 125 mln Europejczyków.

Z opublikowanych danych wynika, że w zeszłym roku zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym było 124,5 miliona osób, czyli 24,8 proc. populacji UE. Dla porównania, w 2011 roku problem dotyczył 24,3 proc. Europejczyków, a w 2007 roku - 23,7 proc. - czytamy na stronie Europejskiego Urzędu Statystycznego .

Najgorzej jest w Bułgarii, najlepiej - w Czechach i Holandii

W 2012 roku największy procent osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym odnotowano w Bułgarii (49 proc.), Rumunii (42 proc.) i Grecji (35 proc.). W grupie ryzyka znalazło się najmniej obywateli Holandii i Czech (po 15 proc.) oraz Finlandii (17 proc.). Polska jest na 19. miejscu z 26,7 proc. osób zagrożonych.

Dane odnoszą się do osób, które spełniły co najmniej jedno z trzech kryteriów: są zagrożone ubóstwem, są pozbawione możliwości zaspokojenia elementarnych potrzeb materialnych i/lub żyją w gospodarstwach domowych bez osób pracujących.

Najwięcej Europejczyków jest zagrożonych, bo mają dochód poniżej progu ubóstwa

Rozpatrując osobno każdy z elementów przyczyniających się do zagrożenia ubóstwem bądź wykluczeniem społecznym, 17 proc. populacji UE było zagrożone ubóstwem po transferach socjalnych. Oznacza to, że dochód, którym rozporządzali, był poniżej ich narodowego progu zagrożenia ubóstwem. Największy odsetek takich osób odnotowano w Grecji, Rumunii i Hiszpanii.

10 proc. Europejczyków z grupy ryzyka znalazło się w niej z powodu braku możliwości zaspokojenia swoich elementarnych potrzeb materialnych. Warunki ich życia są więc znacznie ograniczone przez brak zasobów - ludzie ci nie są w stanie opłacić rachunków, nie mogą ogrzać mieszkania bądź pozwolić sobie na tygodniowe wakacje z dala od domu.

Według tego punktu nierówności w Europie są największe - z jednej strony swoich elementarnych potrzeb materialnych nie może zaspokoić 1 proc. Szwedów i Luksemburczyków, z drugiej - 44 proc. Bułgarów, 30 proc. Rumunów i 26 proc. Litwinów i Węgrów.

Bezrobocie największe w Chorwacji, Hiszpanii i Grecji

10 proc. populacji UE w wieku 0-59 mieszka w gospodarstwach domowych, gdzie dorośli przepracowali mniej niż 20 proc. ich całkowitego potencjału pracy. Największy odsetek osób żyjących w gospodarstwach domowych o bardzo niskiej intensywności pracy dotyczy według raportu Chorwacji (16 proc.) oraz Hiszpanii, Grecji i Belgii (po 14 proc.).

A jak wygląda sytuacja w Polsce?

W opublikowanym raporcie Polska znalazła się na 19. miejscu - w 2012 roku zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym było 26,7 proc. Polaków. To wynik lepszy niż w poprzednich latach: w 2011 roku zagrożonych było 27,2 proc. osób, a w 2008 roku - 30,5 proc.

Według zaprezentowanych danych najwięcej Polaków jest zagrożonych, bo mają dochód poniżej progu ubóstwa - to 17,1 proc. całej grupy ryzyka. Brak możliwości zaspokojenia swoich elementarnych potrzeb materialnych to problem 13,5 proc. mieszkańców, a osoby żyjące w gospodarstwach domowych o bardzo niskiej intensywności pracy to 6,8 proc. grupy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: