Petru: Pomysły Gowina są złe. Ale to, co wyrabiało SLD i PiS... [EKG]

- Zawsze podobał mi się program gospodarczy Jarosława Gowina - wyznał w Poranku Radia TOK FM Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, komentując propozycje Polski Razem, nowej partii Gowina. Ryszard Petru zaznaczył jednak, że pomysły nowej formacji są złe. - Ale to, co wyrabiało w piątek SLD i PiS, było jeszcze gorsze - zaznaczył.

Ekonomiści w audycji "EKG" w Radiu TOK FM komentowali gospodarcze propozycje polityków, przede wszystkim nowo powstałej partii Jarosława Gowina Polska Razem .

Gowin chce uwolnić polskich przedsiębiorców "od nadmiaru bezsensownych, skomplikowanych regulacji i nieustannych kontroli". Opowiada się także za "skuteczną polityką rodzinną zamiast zbiurokratyzowanego, marnującego publiczne pieniądze systemu". Postuluje także wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych, aby "dać obywatelom rzeczywisty wpływ na politykę".

"Polityk nigdy nie mówi prawdy? Czasami się zdarza"

- Zawsze podobała mi się u Gowina ta gospodarcza część, dążąca do liberalizacji rynkowej czy zawodowej - komentował Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Jego zdaniem Gowin w Platformie "nie miał już konkurencji", bo reszta partii przeszła na "pozycje etatystyczne".

Arendarski zaznaczył też, że Gowin pokazuje, skąd wziąć pieniądze na realizację swoich pomysłów. Choć trzeba poczekać na szczegółowe wyliczenia. - Żadnym politykom, nawet tak sympatycznym jak Gowin, nie można wierzyć. Mają wpisane w swój zawód, że nie mogą mówić prawdy - podkreślił ekonomista.

- Polityk nigdy nie mówi prawdy? - wtrącił prowadzący audycję Maciej Głogowski. - Czasami się zdarza. Zegar, który stoi, dwa razy na dobę dokładnie pokazuje godzinę - powiedział Arendarski.

"Pomysły Gowina? Złe. Ale to, co wyrabiało SLD i PiS..."

Ryszard Petru, prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich, przypominał, że wiele pomysłów Gowina nie jest nowych. Jego zdaniem Polska Razem chce zagospodarować elektorat przedsiębiorców, którzy mogą czuć się porzuceni przez główne siły polityczne.

Petru nie krył jednak sceptycyzmu względem programu Gowina. - Propozycja jest zła. Ale to, co wyrabiało w piątek SLD i PiS, było jeszcze gorsze - dodał, odnosząc się do sejmowej debaty na temat reformy systemu emerytalnego. - Skala populizmu przekroczyła tam akceptowalne poziomy - mówił Petru, wskazując, że rozpoczęła się już kampania wyborcza. - Na tym tle propozycje Gowina wyglądają wyjątkowo spokojnie - stwierdził.

Bilion i lewar Kaczyńskiego

Potwierdzeniem tezy o rozpoczęciu kampanii wyborczej mogą być słowa Jarosława Kaczyńskiego. - Wiemy, jak uruchomić bilion złotych na program inwestycji, które unowocześnią polską gospodarkę - mówił wczoraj w Pszczynie . Jego zdaniem należy przełamać barierę ideologii liberalnej - przekonującej, że wszystko zależy od banków, spekulantów i rynków. A recepta na program inwestycyjny jest prosta. - Wykorzystując środki europejskie, a także inne środki i dokonując tzw. lewarowania, można taki program przygotować - wskazywał prezes PiS.

- Z jednej strony mu się rynek nie podoba, ale lewarowanie... - zastanawiał się Głogowski. - Jak wiemy, to lewar był przyczyną całego światowego problemu - zaznaczył Maciej Grelowski, szef Rady Głównej BCC. - Ale jak robi to prezes Kaczyński, to problemu nie ma - skwitował Petru.

Więcej o: