Putin zlikwidował RIA Nowosti. Będzie nowa agencja informacyjna

- Jedna z najstarszych i największych rosyjskich agencji informacyjnych została zlikwidowana - podało radio Echo Moskwy. - Dekret o likwidacji agencji RIA Nowosti wydał prezydent Władimir Putin - poinformowało radio. Kreml z kolei mówi o ?reorganizacji? RIA Nowosti. Ma ją zastąpić agencja informacyjna Rosja Dzisiaj.

- Prezydent Rosji wydał dekret , który likwiduje rosyjską agencję informacyjną RIA Nowosti - podało radio "Echo Moskwy" . W miejsce RIA Nowosti ma powstać nowa agencja informacyjna. Będzie się nazywała Rosja Dzisiaj. W jej skład wejdzie holding medialny Głos Rosji.

"Decyzja Putina to powrót do dawnych metod kontroli"

- Według Kremla likwidacja RIA Nowosti ma na celu naświetlanie za granicą polityki Federacji Rosyjskiej i rosyjskiego życia publicznego - poinformowało "Echo Moskwy". Nową agencją Rosja Dzisiaj będzie kierować prezenter telewizyjny Dmitrij Kisieliow. Jego nazwisko zostało zapisane w prezydenckim dekrecie. Jak powiedziało radio, Kisieliow jest znany ze swojego poparcia dla władz na Kremlu i kontrowersyjnych wypowiedzi. Na przykład w jednym z odcinków prowadzonego przez siebie

telewizyjnego programu, Kisieliow powiedział, że organy osób homoseksualnych nie nadają się do transplantacji i powinny być palone. - Wydaje się, że władza zdecydowała się na powrót do dawnych metod kontroli mediów - skomentował decyzję Putina Paweł Gusiew, przewodniczący Moskiewskiego Związku Dziennikarzy.

"Chcemy zwiększyć efektywność mediów"

Z kolei według informacji serwisu "Lenta.ru" likwidacja RIA Nowosti ma m.in. związek z oszczędnościami w budżecie państwa. - Reorganizacja RIA Nowosti oraz szeregu innych państwowych środków masowego przekazu ma za zadanie zwiększenie ich efektywności przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów - powiedział Siergiej Iwanow, szef administracji Kremla. - Musimy mówić prawdę i sprawić, by była dostępna dla jak największej ilości. Musimy używać współczesnego języka i najbardziej zaawansowanych technologii - dodał Iwanow.

Agencja informacyjna RIA Nowosti istniała od 1941 r., a swoją obecną nazwę otrzymała w roku 1991. Oprócz tytułowej agencji, w skład RIA Nowosti wchodziło kilka wyspecjalizowanych agencji informacyjnych - ekonomiczna Prime, naukowa RIA Nauka, prawna RAPSI, sportowa R-Sport oraz wydawnictwo Moskwa Aktualności.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: