Flash mob: Ukraińcy dziękują Polakom za wsparcie euromajdanu

Ukraińcy w specyficzny sposób podziękowali Polakom za wsparcie ich protestów na euromajdanie. W piątek w jednym z namiotów na placu Ukraińcy mogli fotografować się z polską flagą z napisem: ?Dziękuję?.

Flash mob Ukraińców jest podobny do wcześniejszej akcji "Gazety Wyborczej". Uruchomiła ona projekt " Jesteśmy z wami ".

W Kijowie od 21 listopada trwają protesty. Przyczyną ich wybuchu była odmowa podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE przez Ukrainę. Do protestów przyłączyła się opozycja parlamentarna, która chce również rezygnacji obecnego rządu Partii Regionów, z którą związany jest prezydent kraju Wiktor Janukowycz.

30 listopada nad ranem milicja brutalnie rozpędziły manifestantów z kijowskiego euromajdanu, a 1 grudnia brutalnie odpierały ataki tłumu na siedzibę prezydenta Janukowycza. Pobicie demonstrantów spotkało się z krytyką zagranicy i zaostrzyło sytuacje w kraju.

Polska od początku wspierała Ukrainę w integracji z Unią Europejską. Od czasu wybuchu protestów kraj ten odwiedziło wielu polskich polityków: minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, prezes PiS Jarosław Kaczyński i eurodeputowani, m.in.: Jerzy Buzek i Paweł Kowal.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>

Więcej o: