Gowin tłumaczy się z nazwy i logotypu nowej partii. "Zieleń to nadzieja, jabłko - pełnia"

Polska Razem Jarosława Gowina - tak nazywa się powołana dziś partia, w skład której oprócz Jarosława Gowina, Johna Godsona i Jacka Żalka wchodzą też członkowie związanego z Przemysławem Wiplerem stowarzyszenia Republikanie i politycy PJN.

Logo partii - zielone jabłko kształtem przypominające Polskę - nie spodobało się komentatorom. Internautom kojarzyło się z logo firmy Apple . Duże kontrowersje wzbudziła też nazwa partii, którą w naszym sondażu skrytykowały dwie trzecie czytelników . Lider nowej partii tłumaczył się z takich decyzji w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 .

Polska Razem Polska Razem  Fot. j.gowin.pl

- Nazwa partii odwołuje się do prostej symboliki. Polska to jest ta wartość, dla której my idziemy do polityki. Dlaczego Razem, bo nie chcemy tych sztucznych podziałów, nie chcemy polityki polegającej na wykluczaniu, na jałowych konfliktach. Mam wrażenie, że liderzy obu największych partii takimi jałowymi konfliktami się żywią - powiedział Jarosław Gowin.

- Zieleń jest kolorem nadziei, a jabłko jest symbolem pełni, łączności. To jest także główny polski produkt eksportowy, w naszym programie bardzo silny nacisk jest położony na wyrównanie szans polskich przedsiębiorców, którzy dziś są we własnym kraju traktowani jak obywatele drugiej kategorii - dodał. - Jabłko ma kształt Polski, której my chcemy przywrócić nadzieję, wprowadzać cały szereg zmian - tłumaczył.

Konwencja Gowina

Konwencja nowej partii odbyła się w sobotę w warszawskim centrum EXPO. Ogłoszono tam m.in. nazwę i skład Polski Razem. Program nowego ugrupowania opierać ma się na trzech filarach: gospodarce, rodzinie i na przywróceniu Polakom kontroli nad własnym państwem.

Podczas spotkania liderzy nowego ugrupowania m.in. Gowin, Paweł Kowal i Przemysław Wipler, przedstawili zarys programowy formacji, a także zapowiedzieli wystawienie list wyborczych do Parlamentu Europejskiego.

- Polska Razem, bo Polska jest najważniejsza, i razem - bo tylko razem możemy tę Polskę zmienić. Naprawdę wierzę, że stworzymy nową jakość w polskiej polityce. Wierzycie w to? - pytał Gowin zebranych, którzy odpowiedzieli mu głośnymi oklaskami.

- Polacy, którzy chcą nowoczesnej Polski, nie muszą głosować na Tuska, którego jedyny cel to odsunąć PiS od władzy. Polacy, dla których ważne są wartości patriotyczne - nie muszą głosować na Kaczyńskiego, którego jedyny cel to postawić Tuska przed sądem. Dekada jałowej wojny dwóch oderwanych od rzeczywistości partyjnych bossów dobiega dziś końca - oświadczył Gowin.

Program

Według niego nowa partia chce dać więcej wolności i swobody polskim przedsiębiorcom, którzy - jak ocenił Gowin - są obecnie "nękani" wysokimi podatkami i niejasnymi przepisami.

- Polska Razem opowiada się także za zaprzestaniem dyskryminacji polskich rodzin. W tym celu oprócz wprowadzenia ulg i powszechnych urlopów dla matek niezależnie od stanu zawodowego Gowin chce zmian w ordynacji wyborczej. Miałaby ona polegać na przyznaniu rodzinom większej liczby głosów w wyborach w zależności od tego ile mają dzieci.

Gowin - jak zaznaczył - chce także przywrócenia Polakom kontroli nad własnym państwem. - Domagamy się likwidacji finansowania partii z budżetu, referendum m.in. ws. podnoszenia podatków i strategicznych decyzji dla Polski, jak choćby przyjęcia euro oraz wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych - mówił.

Europoseł Paweł Kowal, do soboty lider PJN - ugrupowania, które zdecydowało na sobotniej Radzie Krajowej, że przyłącza się do nowej partii, zapowiedział, że "Polska Razem" jako nowe środowisko przygotuje najlepszy program dla Europy. - Nie zostawimy Unii Europejskiej tylko dyplomatom w melonikach, bo my wiemy, że myślenie ma być drogą i środkiem do celu. Musimy w tym uczestniczyć i dlatego jako nowe środowisko przygotujemy najlepszy program dla Europy wychodzący z Polski i dlatego przygotujemy najlepszy program dla Polski w Europie - powiedział Kowal.

O programie prorodzinnym Polski Razem mówił John Godson. Podkreślił, że Polska Razem będzie chciała wprowadzenia powszechnego urlopu macierzyńskiego, obejmującego również kobiety pracujące na umowach cywilno-prawnych, studentki i bezrobotne.

Innym pomysłem nowego ugrupowanie jest wprowadzenie bonu wychowawczego w wysokości 550 zł miesięcznie. - Rodzice przy pomocy tego bonu będą mogli opłacić opiekę w żłobku, przedszkolu czy opiekę nad dzieckiem w domu - zaznaczył Godson. Kolejną propozycją są większe ulgi podatkowe na dzieci, które w największym stopniu premiowałyby duże rodziny, a także zakaz odbierania dzieci z powodu biedy.

 

Na koniec wystąpienia Godson wraz z córkami Sharon i Deborą, a także z Jarosławem Gowinem odśpiewali, przy owacji całej sali, piosenkę "Hallelujah", dedykując ją wszystkim rodzinom w Polsce.

W konwencji uczestniczyli również m.in. byli konserwatywni posłowie PO John Godson i Jacek Żalek, a także Elżbieta Jakubiak, Paweł Poncyljusz, Marek Migalski oraz dziennikarz Rafał Ziemkiewicz.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: