Jest podręcznik Owsiaka dla dyspozytorów pogotowia. Resort zdrowia zwleka ze zmianą prawa

Prosty, czytelny i rozwiewający wątpliwości. Taki podręcznik z instrukcjami dla dyspozytorów stacji pogotowia przygotowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Resort zdrowia zwleka jednak z wydaniem - informuje ?Gazeta Wyborcza?.

Orkiestra algorytm postępowania dla dyspozytorów - bo tak nazywa się zbiór pytań, gotowy scenariusz rozmowy dla dyspozytorów - chciała wydrukować w 3 tys. egzemplarzy i rozesłać do stacji ratownictwa w całej Polsce. Jest gotowa organizować i finansować warsztaty szkoleniowe dla dyspozytorów.

Podręcznik to pozarządowa inicjatywa, efekt tragicznego wydarzenia z marca, kiedy to 2,5-letnią Dominikę pogotowie ratunkowe dowiozło do łódzkiego szpitala w takim stanie, że dziecka nie udało się już uratować . Po tym zdarzeniu Lidia i Jerzy Owsiakowie oświadczyli, że śmierć dziecka odbiera im chęć do pracy i zbierania pieniędzy na sprzęt najwyższej klasy.

Wytykali, że w Polsce brakuje jasnych procedur w stacjach pogotowia. Minister zdrowia przyznał im rację. Powołał ekspercką grupę do zmiany prawa. Pierwsza - pod kierownictwem Roberta Gałązkowskiego z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - algorytm wzywania karetek do chorujących dzieci przygotowała w kwietniu. Drugą kieruje WOŚP.

Cały artykuł w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" .

Więcej o: