Watykan odmówił ONZ udostępnienia wyników dochodzeń ws. nadużyć seksualnych

- ONZ nie otrzyma informacji o wewnętrznych dochodzeniach Kościoła w sprawie molestowania seksualnego dzieci przez duchownych. Są to kwestie poufne - oświadczyła Stolica Apostolska. O sprawie poinformowała Agencja Reutera.

- Informacje o naszych wewnętrznych dochodzeniach udostępniamy jedynie władzom państwowym, jeśli są potrzebne do współpracy w postępowaniach prawnych - oświadczyła Stolica Apostolska. Wypowiedź Watykanu dotyczyła wniosku Komitetu Praw Dziecka ONZ o udostępnienie danych dotyczących nadużyć seksualnych wobec dzieci w Kościele katolickim.

"Zakwestionujemy stanowisko Kościoła"

Słowa Watykanu zostały odebrane przez Komitet Praw Dziecka ONZ jako próba odcięcia się Kościoła od ujawnianych w ostatnim czasie skandali finansowych i przypadków molestowania seksualnego dzieci przez duchownych. Komitet zamierza zakwestionować stanowisko Watykanu podczas posiedzenia planowanego na styczeń 2014 r.

- Zwróciliśmy się do Watykanu o udostępnienie wyników dochodzeń, by sprawdzić, czy Stolica Apostolska przestrzega zapisów Konwencji o prawach dziecka z 1990 r., którą podpisała - wyjaśniło ONZ. Watykan oświadczył, że jego wewnętrzne procedury nie są udostępniane opinii publicznej, aby "chronić świadków i oskarżonych oraz integralność Kościoła katolickiego". Stolica Apostolska zaznaczyła jednak, że nie powinno to zniechęcać ofiar księży do zgłaszania przestępstw władzom świeckim.

"Działania Watykanu są skandaliczne"

- Jesteśmy głęboko zasmuceni plagą nadużyć seksualnych w Kościele - oświadczył Watykan. - Zaostrzyliśmy kryteria wyboru dla kandydatów na księży, zaktualizowaliśmy też prawo kanoniczne. Ponadto opracowujemy wytyczne, które pomogą nam zwalczać nadużycia seksualne w Kościele. Nie możemy jednak ponosić odpowiedzialności za zachowanie poszczególnych członków Kościoła i duchownych - oznajmiła Stolica Apostolska.

- Nie jesteśmy w stanie zrozumieć stanowiska Kościoła - słowa Stolicy Apostolskiej skrytykowało amerykańskie Centrum Praw Konstytucyjnych. - Twierdzenia, że Watykan nie odpowiada za postępowanie poszczególnych osób oraz zrzucanie odpowiedzialności na władze świeckie to skandaliczne działania - oświadczyło Centrum.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: