Buzek: Unia powinna znieść wizy dla Ukraińców. Kowal: To kluczowa sprawa polityczna

- Jestem za zniesieniem wiz dla obywateli Ukrainy - powiedział Jerzy Buzek w porannej audycji Radia ZET. - Ukraińskim studentom należy ułatwić możliwość nauki w Polsce i Europie - mówił Buzek. W podobnym tonie wypowiadał się w TVN24 eurodeputowany Paweł Kowal. - Zniesienie wiz dla Ukraińców to kluczowa sprawa polityczna.

Jerzy Buzek był gościem porannej audycji Moniki Olejnik "Gość Radia ZET" . - Jestem za tym, aby znieść wizy dla Ukraińców jak najszybciej. Musi być to jednak poprzedzone specjalnymi działaniami rządu, po to, aby mieć kontrolę nad tym, kto wjeżdża do Polski - oświadczył Buzek. - Otwarcie granicy mogłoby być niebezpieczne, ale zniesienie wiz powinno nastąpić jak najszybciej - dodał.

Były szef Parlamentu Europejskiego mówił też, jak ważne jest to, by zachęcać Ukraińców do podejmowania studiów w Polsce. - Nasze uczelnie potrzebują studentów. Moglibyśmy zapraszać tysiące młodych ludzi z Ukrainy; oczywiście trzeba by im zapewnić odpowiednie warunki rozwoju, ale są na to środki. Dzięki studiom w Polsce mogliby zobaczyć, jak funkcjonuje system demokratyczny - oznajmił Buzek. - Należy pamiętać, że Polacy też przez dziesięciolecia byli zapraszani na uczelnie zagraniczne, na przykład amerykańskie, dzięki czemu mogli później wspierać wprowadzenie demokracji w Polsce - dodał.

"Unia musi znieść wizy dla Ukraińców"

Z podobnym wnioskiem wystąpił Paweł Kowal. - Unia Europejska musi znieść wizy dla Ukraińców. To kluczowa sprawa polityczna. Zachód ma dziś instrumenty, żeby tych ludzi, którzy protestują, w końcu pod unijnymi flagami, docenić. Niech nikt nie udaje, że ich nie ma - zaapelował w magazynie "Jeden na jeden" w TVN 24 . Podobnie jak Jerzy Buzek Kowal podkreślił, że zniesienie wiz nie jest możliwe bez żadnych procedur, ale do tematu należy mieć "odpowiednie podejście i zrozumienie" - Jeśli powiemy Ukraińcom na Majdanie, że możliwe jest, aby przyjeżdżali do Europy bez upokarzającego stania pod konsulatem, bo i tak jest kontrola graniczna, to całkowicie zmienia sytuację - dodał eurodeputowany.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: