Balcerowicz: "Wśród ekspertów popierających wywłaszczenie ludzi z oszczędności mamy wielu rońdów"

"Czołowy ekspert komisji Macierewicza Jacek Rońda został słusznie potępiony przez swoje środowisko za twierdzenia bez pokrycia. A wśród ekspertów popierających wywłaszczenie ludzi z ich oszczędności emerytalnych mamy wielu rońdów" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Leszek Balcerowicz.

Prof. Balcerowicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wraca do reformy OFE. Ekonomista krytykuje rząd m.in. za - jego zdaniem - brak poszanowania konstytucji. "W Polsce mamy konstytucyjny nihilizm, tzn. politycy forsują ustawy, które przez część prawników uważane są za sprzeczne z konstytucją. I co przy okazji ich forsowania słyszymy? "To niech się Trybunał Konstytucyjny nimi zajmie". Takiej pogardy dla konstytucji nie ma w żadnym kraju zachodnim" - mówi Balcerowicz.

Rońdów jest dużo

Według prof. Balcerowicza dużo osób wypowiadających się z perspektywy ekspertów w kwestii OFE nie powinno tego robić. I takimi osobami powinny się zająć uczelnie, na których pracują. "Czołowy ekspert komisji Antoniego Macierewicza Jacek Rońda został słusznie, choć zbyt późno, potępiony przez swoje środowisko z AGH za twierdzenia bez pokrycia w argumentach i dowodach. A wśród ekspertów popierających wywłaszczenie ludzi z ich oszczędności emerytalnych mamy wielu rońdów" - podkreśla Balcerowicz.

Rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym, którym Sejm zajmie się w tym miesiącu, przewiduje m.in., że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje skarbu państwa. W nie, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez skarb państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Przez dziesięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Zgodnie z projektem spadną opłaty pobierane przez OFE i ZUS. Do 31 lipca 2014 r. zakazane będą reklamy zawierające informacje o OFE. Projekt zakłada też zmiany dotyczące Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, które mają zachęcić do oszczędzania w tym systemie.

Cały wywiad z prof. Balcerowiczem w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Więcej o: