"Oglądałem wystąpienia profesorów - b. wicepremierów. Ale się ośmieszyli. Jeden mówił o etosie, drugi - odpowiedzialności"

"Zobaczyłem w dwóch różnych telewizjach wystąpienia tych, którzy kształtowali kiedyś z sukcesem polskie finanse i polską gospodarkę. Jeden z nich mówił o etosie i moralności w polityce, drugi o odwadze i odpowiedzialności za państwo. Jak ci profesorowie się ośmieszyli..." - pisze w "Newsweeku" Krzysztof Materna.

Materna w "Newsweeku" pisze o dwóch wystąpieniach telewizyjnych dwóch byłych wicepremierów: prof. Leszka Balcerowicza i prof. Jerzego Hausnera. "Oba wystąpienia zdecydowanie różniły się od wypowiedzi tych, co są teraz przy władzy, i tych, co teraz chcą tę władzę zdobyć. Jak ci profesorowie się ośmieszyli" - ironizuje publicysta.

"Perspektywa? Zabawne, co?"

Materna zwraca uwagę, że obaj profesorowie zupełnie inaczej podchodzą do oceny rzeczywistości. Pomimo że obaj w swoich wystąpieniach m.in. oceniali nowego ministra finansów - Mateusza Szczurka, to każdy z nich ostrzegał przed niebezpieczeństwami nieodpowiedzialnych rządów. Prof. Hausner - o perspektywie rozwoju na wiele lat, prof. Balcerowicz - o rozliczaniu konkretnych polityków z działań lub zaniechań.

Krzysztof Materna relacjonuje: "Jeden z nich mówił o etosie i moralności w polityce, drugi o odwadze i odpowiedzialności za państwo. Obaj o tym, że przyszłość naszego kraju to dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści lat, a nie - rok, dwa, najdalej trzy. Zabawne, co? Strasznie śmiesznie wypadli. Myślę, że wielu telewidzów pękało ze śmiechu".

Cały komentarz w najnowszym wydaniu "Newsweeka".

Więcej o: