Natalia Gorbaniewska nie żyje. Znana tłumaczka i bojowniczka o prawa człowieka miała 77 lat

Nie żyje Natalia Gorbaniewska, rosyjska poetka, dziennikarka, tłumaczka literatury polskiej i bojowniczka o wolność i prawa człowieka, podaje portal PolskieRadio.pl, a także Echo Moskwy.

Gorbaniewska była jedną z ośmiorga uczestników demonstracji na placu Czerwonym w Moskwie 25 sierpnia 1968 r. przeciw wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Została za to zamknięta w więzieniu psychiatrycznym.

Wyemigrowała z ZSRR w 1975 roku. W 1976 roku osiadła w Paryżu. Tłumaczyła na rosyjski m.in. dzieła Władysława Tatarkiewicza, utwory Marka Hłaski, Tadeusza Konwickiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Sławomira Mrożka.

W kwietniu 2005 r. dostała obywatelstwo polskie, a w 2008 otrzymała tytuł doktora honoris causa lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej "w uznaniu dla jej nacechowanej walką o prawa człowieka, głęboko humanistycznej i wrażliwej moralnie postawy życiowej, bezkompromisowej służby prawdzie, wyróżniającej się głębokim humanizmem twórczości literackiej". Była przewodniczącym jury przyznawanej we Wrocławiu nagrody literackiej Europy Środkowej "Angelus".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>