Francja zakazuje wielokolorowych tatuaży. "Mogą być rakotwórcze"

Od pierwszego stycznia 2014 roku we Francji zacznie obowiązywać zakaz wykonywania wielokolorowych tatuaży. To pierwszy taki przepis w Unii Europejskiej. Decyzja jest podyktowana troską o zdrowie obywateli. Zdaniem francuskich urzędników barwniki do tatuaży mogą powodować raka.

Zakaz wykonywania kolorowych tatuaży forsowała francuska Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych - informuje serwis Rmf24.pl . Przeciwny tej decyzji był Związek Twórców Artystycznych Tatuaży, którego zdaniem nie jest ona wystarczająco dobrze uzasadniona, a "potencjalne" zagrożenie to zbyt mało.

Tatuażyści żądają naukowego udowodnienia szkodliwości ich dzieł. Nie udało się jednak przekonać ministra zdrowia. Zakaz wkrótce wejdzie w życie.

Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych twierdzi, że 59 barwników stosowanych przy tworzeniu kolorowych tatuaży zawiera m.in. aluminium, kobalt, nikiel, żelazo lub krzem i rtęć. Są to substancje mogące przyczynić się do powstawania nowotworów i innych problemów ze zdrowiem. Przedstawiciele agencji twierdzą, że u niektórych z przebadanych pod tym kątem pacjentów ślady barwników znaleziono w węzłach chłonnych.

Dozwolone będą barwniki czarne, białe, szare i odcienie niebieskiego oraz zielonego.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Czy uważasz, że zakaz wykonywania kolorowych tatuaży jest słuszny?
Więcej o: