Szczep zwany A3/02, został odkryty w 2011 roku i jest częścią trwających badań nad HIV/AIDS. Nowy rodzaj wirusa zidentyfikowano do tej pory jedynie w Gwinei Bissau, gdy zmutowały się ze sobą dwa jego najpopularniejsze szczepy - informuje Al Jazeera .
- Osoby zakażone tym wirusem mogą zachorować na AIDS w około 5 lat, czyli 2 - 2,5 roku szybciej niż w przypadku jednego z dominujących szczepów HIV - mówi Angelica Palm, jedna z uczonych zaangażowanych w badania. - Wyniki wskazują, że zmutowany szczep jest dużo bardziej agresywny niż jego szczepy rodzicielskie - dodaje Palm.
Istnieją dwa główne rodzaje wirusa HIV: HIV-1 i HIV-2. HIV-1 jest tym spotykanym najczęściej, jednakże w tych dwóch kategoriach istnieje wiele podtypów wirusów. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepy mogą mutować się nawet w organizmie zakażonej osoby.
- Jest bardzo prawdopodobne, że istnieje duża liczba mutacji, o których wiemy niewiele lub nic - mówi Patrik Medstrand, profesor wirusologii klinicznej na Uniwersytecie w Lund.
Naukowcy uspokajają, że leki stosowane dotychczas będą nadal skuteczne, niezależnie od tempa rozwoju AIDS. Szacuje się, że zakażonych HIV jest na całym świecie 35,5 miliona. Wirus ten niszczy układ odpornościowy i prowadzi m.in. do takich powikłań jak zapalenie płuc, biegunka, gruźlica, czy nowotwory.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>