Kanada: Znaleziono nienaruszony szkielet młodego dinozaura. Miał zaledwie 3 lata, kiedy utonął

Dobrze zachowany szkielet młodego dinozaura znaleźli naukowcy w Kanadzie. W chwili śmierci miał zaledwie trzy lata. To wyjątkowe odkrycie, bo rzadko udaje się wykopać szkielety tak młodych dinozaurów.

Dinozaur miał 3 lata i mierzył dopiero 1,5 m. Najprawdopodobniej utonął w rzece w prowincji Alberta około 70 milionów lat temu - informuje serwis livescience.com.

Jego ciało zostało znakomicie zakonserwowane, a skóra odcisnęła się w kilku miejscach na pobliskiej skale. To wyjątkowe odkrycie, bo nigdy wcześniej nie udało się znaleźć tak małego szkieletu dinozaura z rodziny Ceratopsów.

"To było prawie niemowlę"

Początkowo naukowcy sądzili, że natknęli się na wystającą ponad skałę skorupę żółwia. Po bliższym zbadaniu okazało się jednak, że to charakterystyczna dla Ceratopsów koścista narośl na tyle czaszki, przypominająca falbankę.

Gdy naukowcy wydobyli szkielet, zidentyfikowali go jako należący do Chasmozaura - gatunku, który powszechnie występował na tym obszarze. - To było prawie niemowlę - opisują go naukowcy. Przedstawiciele tego gatunku pełną dojrzałość osiągali po około 20 latach.

Bardzo cenne znalezisko

Naukowcy już wcześniej znajdowali pojedyncze kości młodych Ceratopsów, ale bez kompletnego szkieletu nie stanowiły przydatnych obiektów do badań. Teraz, dzięki pozyskaniu nowego materiału, naukowcy wiedzą, jak rosły te roślinożerne dinozaury, i mogą prawidłowo zidentyfikować wcześniej znalezione fragmenty szkieletów.

Ilustracje pochodzą z serwisów blog.everythingdinosaur.co.uk i www.everythingdinosaur.com

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: