Seremet: Domysły w sprawie Hofmana, że mamy do czynienia z wielką aferą, są zdecydowanie na wyrost

- Domysły formułowane w przestrzeni publicznej, że mamy do czynienia z wielką aferą, są zdecydowanie na wyrost - mówił prokurator generalny Andrzej Seremet w TVP 1, komentując informacje o nieprawidłowościach w oświadczeniu majątkowym Adama Hofmana.

Domysły formułowane w przestrzeni publicznej, że mamy do czynienia z wielką aferą, są zdecydowanie na wyrost, ponieważ zakres zawiadomienia, które złożyło CBA, obejmuje dwa zagadnienia. Pierwsze dotyczy nieopodatkowania zobowiązań pieniężnych zaciąganych przez posła oraz wątpliwych, zdaniem CBA, wpływów na konto posła Hofmana - wyjaśnił Seremet. Podkreślił, że sprawa znajduje się na etapie czynności sprawdzających.

CBA zawiadamia prokuraturę

Rzecznik PiS Adam Hofman poinformował w ostatni piątek, że zawiesza członkostwo w PiS i klubie partii do czasu wyjaśnienia sprawy swego oświadczenia majątkowego. - CBA prowadziło kontrolę dotyczącą nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Adama Hofmana. Zawiadomiło Prokuraturę Rejonową w Kaliszu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Takie zawiadomienie trafiło także do Prokuratury Generalnej - rzecznik CBA Jacek Dobrzyński powiedział, że CBA kontroluje w ten sposób wszystkich posłów i senatorów.

Wcześniej RMF FM podało, że agenci CBA znaleźli niezgłoszone do urzędu skarbowego przelewy, które wpływały na konto Hofmana. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o transakcje na kwotę około stu tysięcy złotych. Pieniądze - jak ustalił "Super Express" - pochodziły od Roberta Pietryszyna, prezesa spółki Wrocław 2012, a prywatnie przyjaciela posła.

Minister Nowak był świadom, co robi

Seremet odniósł się też do sprawy byłego ministra Sławomira Nowaka. Wyjaśnił, że w takim przypadku bada się, czy doszło do tego umyślnie czy nieumyślnie. - Pan minister Nowak był świadom, że taki obowiązek na nim spoczywa. Przypominano mu, że dysponuje przedmiotem o takiej wartości. A mimo to nie wpisał tego przedmiotu do oświadczenia majątkowego, co zdaniem prokuratora prowadzącego postępowanie wskazuje na umyślność - wyjaśnił Seremet.

Zapowiedział, że jeśli Sejm uchyli Nowakowi immunitet, polityk będzie przesłuchany w charakterze podejrzanego o złożenie fałszywego oświadczenia majątkowego.

Więcej w serwisie TVP

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: