"Związkowcy - powiem to zdecydowanie - działają na szkodę polskich dzieci i jest to skandaliczne"

- Związkowy zablokowali projekt, wedle którego nauczyciel wspierający nauczyciela głównego miał być zatrudniany nie na zasadzie Karty nauczyciela, tylko na zasadach Kodeksu pracy - mówiła w "Poranku Radia TOK FM" Dominika Wielowieyska. - Działają na szkodę dzieci i nauczycieli - podkreśliła prowadząca.

A chodzi o zmiany, które w polskich szkołach chciało przeprowadzić MEN - w szkołach i przedszkolach miał pojawić się nauczyciel wspierający. Co miałby robić? Jak pisze w "GW" Aleksandra Pezda, taki nauczyciel "wyprowadza dzieci do toalety, pomaga z zeszytami, sprawdza, czy dziecko nadąża z tematem, a na przerwie pomaga dzieciom ubrać się przed wyjściem na plac zabaw".

Problem w tym, że ministerstwo chciało, aby takich pomocników zatrudniać w szkole bez nauczycielskich przywilejów i z mniejszą pensją. - Związkowy zablokowali projekt - relacjonowała Wielowieyska. - Zatrudnienie dodatkowych nauczycieli to bardzo potrzebna zmiana w polskich szkołach. Tym bardziej że jest odpowiedzią na jeden z poważniejszych zarzutów rodziców, którzy protestują przeciw posyłaniu 6-latków do szkół. Ich zdaniem świetlice są często przepełnione, dzieci pozostawione same sobie, a klasy z maluchami zbyt liczne - mówiła prowadząca Poranek.

"Związkowcy działają na szkodę polskich dzieci"

- Moim zdaniem ten dodatkowy nauczyciel, szczególnie jeśli chodzi o 6-latków, to kwestia niezwykle istotna, dlatego że małe dzieci ciągle wymagają dodatkowej opieki i jeden nauczyciel sobie z tym nie poradzi - stwierdziła Wielowieyska i dodała, że związkowcy orzekli, że skoro ten dodatkowy nauczyciel nie będzie pracował na zasadach Karty nauczycielach, to nie będzie go w ogóle. A Platforma się pod tymi zarzutami ugięła. - Związkowcy - powiem to zdecydowanie - działają na szkodę polskich dzieci i jest to skandaliczne. Działają też na szkodę samych nauczycieli, bo będą zwalniani, gdyż jest niż demograficzny. Nauczyciele powinni się otrząsnąć i zobaczyć, że Związek Nauczycielstwa Polskiego działa na ich szkodę - skwitowała prowadząca Poranek TOK FM.

Więcej o: