KRRiT o nowej polityce medialnej PiS: "Szkodzi demokracji i prawu obywateli do informacji"

"Redagowanie programu, w tym także zapraszanie gości, jest prawem dziennikarzy. Wpływanie na redagowanie programu poprzez ograniczanie doboru zapraszanych gości to praktyka niewłaściwa" - czytamy w oświadczeniu KRRiT ws. nowej polityki medialnej PiS.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała oświadczenie ws. nowej polityki medialnej Prawa i Sprawiedliwości. Od niedawna zgodnie z nowymi wytycznymi posłowie PiS nie mogą sami przyjmować zaproszeń do programów publicystycznych. Poproszeni o występ czy udzielenie wypowiedzi mają konsultować się z biurem prasowym i rzecznikiem prasowym partii, a biuro prasowe ma zdecydować, kto będzie reprezentował PiS w programie.

KRRiT zwraca uwagę: "Redagowanie programu, w tym także zapraszanie gości, jest prawem dziennikarzy. Wpływanie na redagowanie programu poprzez ograniczanie doboru zapraszanych gości to praktyka niewłaściwa, szkodząca jakości dyskursu społecznego, prawa obywateli do informacji i jakości demokracji".

Rada podkreśla też, że "polska ustawa medialna daje nadawcom, w granicach określonych prawem, pełną niezależność programową".

Więcej o: