W skład Komitetu Bioetyki wchodzą łącznie 32 osoby: lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, prawnicy, biolodzy, filozofowie, teologowie i socjolodzy. Na jego czele stoi etyk prof. Zbigniew Szawarski. Opinie Komitetu nie są wiążące dla lekarzy.
Według Komitetu na klauzulę sumienia nie mogą się powoływać całe placówki medyczne, ale jednostki. W sytuacji gdy lekarz odmawia wykonania zabiegu z powodów światopoglądowych, dyrektor szpitala powinien wyznaczyć innego medyka. Prawo do korzystania z klauzuli nie może przysługiwać aptekarzom, bo oni nie wykonują działań medycznych - wskazuje Komitet.
Komitet opisał szczegółowo dopuszczalne ramy korzystania z klauzuli w przypadkach przerywania ciąży i zapłodnienia in vitro. Lekarz powinien mieć prawo odmowy wykonania takiego zabiegu. Nie wolno mu jednak odmówić skierowania na badania prenatalne, nie zgodzić się na wydanie zaświadczenia o stanie zdrowia płodu ani nie poinformować pacjentki o możliwości przeprowadzenia zabiegu gdzie indziej. Doktor nie może również odmówić wypisania recepty na środek antykoncepcyjny lub wczesnoporonny.