CNN o polskiej literaturze: Mieszanka humoru, goryczy i religijności. Bardzo polskie

CNN publikuje kolejny materiał poświęcony Polsce w ramach cyklu "On the Road". Tym razem skupia się na literaturze. Sienkiewicz, Lem, Gombrowicz i Szymborska - to postaci z polskiej literatury, które według reporterów CNN warto poznać. Choć jak przyznają, nie należy ona do najbardziej przystępnych na świecie - choćby ze względu "na nieszczęsną wymowę i pisownię imion".

"Wszyscy Ci poeci, dramatopisarze, noweliści, eseiści skupiają się na kondycji ludzkości, ale w polskiej literaturze nigdy nie brakowało politycznych wątków. A wszystko to jest konsekwencją dorastania w kraju o historii pełnej podziałów i upadków - tak do polskiej literatury zachęcają dziennikarze CNN .

Podbipięta jak Don Kichot

Przekonują, że fani science fiction na pewno pokochają Stanisława Lema i jego "Solaris" czy "Cyberiadę". Jak piszą: "to dzieła naznaczone humorem, cierpieniem, a przy tym piekielnie inteligentne".

Zachwycają się również Henrykiem Sienkiewiczem oraz jego "Ogniem i Mieczem", a Podbipiętę porównują do Don Kichota, przypominając historię jego ślubów oraz spektakularnego ścięcia trzech głów jednym ciosem miecza. "Mieszanka humoru, goryczy i religijności. Bardzo polskie" - kwitują autorzy. Z niemniejszym entuzjazmem wymieniają Mickiewicza, Szymborską i Herberta.

Same trudności

Przyznają jednak, że zapoznanie się z polską literaturą utrudniają aż trzy zasadnicze problemy. Pierwszy to nasz regionalizm, jako że nie jesteśmy jedną ze światowych potęg. Drugi to pisownia i wymowa nazw własnych. Trzecim i najpoważniejszym problemem ma być fakt, że "klejnoty polskiej literatury należą do tak trudno przetłumaczalnego gatunku, jakim jest poezja".

"Jednak warto przezwyciężyć wszystkie te trudności, bo z polskiego sposobu patrzenia na świat tak wiele możemy się nauczyć" - zapewniają autorzy CNN.

Tekst ukazał się na amerykańskim portalu w ramach serii "On the Road", która tym razem poświęcona jest Polsce.

Więcej o: