Greenpeace powiesił transparent na Ministerstwie Gospodarki. "Kto rządzi Polską"?

Greenpeace powiesił transparent na Ministerstwie Gospodarki. "Kto rządzi Polską? Przemysł węglowy czy ludzie" - głosi (po angielsku) napis na biało-czerwonej płachcie. Ekolodzy protestowali przeciw polskiej polityce energetycznej. Według nich polski rząd faworyzuje "najbardziej zanieczyszczające źródło energii - węgiel". Policja usunęła już aktywistów z dachu budynku MG.

Jesteśmy tu, bo polski rząd w czasie trwania szczytu klimatycznego zorganizował "szczyt węglowy": zaprosił do Warszawy reprezentantów największych firm wydobywających węgiel - powiedział radiu TOK FM Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

- To węgiel jest najbardziej zanieczyszczającym źródeł energii. Coś takiego jak czysty węgiel nie istnieje - podkreślił. I dodał, że "to, co wszyscy chcieliby osiągnąć na [trwającym obecnie w Warszawie] szczycie klimatycznym, to układ, który pozwoli na zatrzymanie wzrostu temperatury".

Greenpeace: Polacy chcą energii ze źródeł odnawialnych, nie węgla

Jak zapowiedział szef polskiej sekcji Greenpeace, akcja będzie trwała przynajmniej - taką mają nadzieję ekolodzy - do rozpoczęcia przemówień na "szczycie węglowym". - Żeby delegaci, media i pan wicepremier Piechociński mogli zobaczyć nasz transparent - wyjaśnił.

Jak dodał, "większość ludzi w Polsce chce, by więcej energii w Polsce pochodziło ze źródeł odnawialnych". Powołał się przy tym na dwa badania opinii publicznej, według których "73 do 80 proc. ludzi chce, by rząd bardziej niż obecnie zaangażował się w obronę naszego klimatu". Muskat nie sprecyzował jednak, o jakie badania chodzi i jakie ośrodki je przeprowadziły.

Policja już usunęła działaczy Greenpeace z dachu budynku Ministerstwa Gospodarki. Jednak protest nadal trwa - przed budynkiem.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: