Policjanci domagali się szkoleń, więc je dostaną. Za pieniądze przeznaczone na nagrody

Policjanci, którzy chcieli większej liczby szkoleń, dostaną nagrody o połowę niższe niż inni funkcjonariusze. Z pozostałych pieniędzy sfinansowane zostaną szkolenia, których się domagali. Policjanci uważają, że to dyskryminacja - informuje TVN24.

W październiku zarządy wojewódzkie NSZZ Policjantów z siedmiu województw skierowały do komendanta głównego policji Marka Działoszyńskiego pismo, w którym apelowały m.in. o "wdrożenie szkolenia zawodowego policjantów odpowiadającego potrzebom służby" - informuje serwis TVN24. Wiadomo już, że ich oczekiwania zostaną spełnione, ale w sposób nieco inny, niż się spodziewali.

"Nawet na Białorusi by to nie przeszło"

Okazało się, że w skali całego kraju na nagrody dla policjantów zostanie przeznaczone 8 milionów złotych. Wysokość nagród zostanie jednak zróżnicowana. Policjanci, którzy domagali się szkoleń, dostaną o połowę mniej, niż pozostali. Reszta pieniędzy zostanie przeznaczona właśnie na szkolenia.

"Podobny numer to by nawet na Białorusi nie przeszedł, bo w walkę z oponentami to nawet Łukaszenka wkłada o wiele więcej finezji" - komentuje sprawę na stronie internetowej ZW NSZZ Policjantów z Olsztyna przewodniczący Sławomir Koniuszy. Zdaniem związkowców taka decyzja komendanta jest odwetem za wskazanie niedociągnięć w systemie szkoleń funkcjonariuszy. Apelują też do ministra spraw wewnętrznych o wyciągnięcie konsekwencji wobec komendanta Marka Działoszyńskiego za "decyzję sprzeczną z interesem służby i podległych mu policjantów".

KGP: Pieniądze mogą być różnie wydane

- Taki był postulat przedstawicieli 7 central związkowych w kraju. Pozostałych kilkanaście central, jak i Zarząd Główny, nie zgłaszały problemu braku szkoleń policji. Policja działa w ściśle określonym budżecie. Dysponując pieniędzmi z wakatów, komendant główny może przeznaczyć je na nagrody czy też na szkolenia - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski.

- Jeśli mamy pieniądze, które możemy przeznaczyć na szkolenia, i mamy sygnał, że w danym miejscu jest taki sygnał i wola ich przeprowadzenia, pieniądze przeznacza się na ten cel - podsumował rzecznik.

Więcej w TVN24

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: